Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Chełm dostał 25 milionów

Miasto Chełm jest największym beneficjentem rządowego wsparcia przekazanego samorządom Chełmszczyzny w kolejnej transzy milionów z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W sobotę premier Jacek Sasin wręczył prezydentowi symboliczny czek na 25 mln zł.
Chełm dostał 25 milionów

Miasto przeznaczy swoją dotację na realizację czterech zadań inwestycyjnych.  Pierwsze z nich to remont drogi krajowej nr 12. Pieniądze zostaną przeznaczone na wkład własny w finansowanie przebudowy "dwunastki". Urzędnicy tłumaczą, że realizacja tej inwestycji m.in. wpłynie na poprawę infrastruktury transportowej, dostępności do obszarów kluczowych dla rozwoju gospodarczego, do zwiększenia mobilności mieszkańców regionu.

Część pieniędzy ma być wykorzystana na modernizację lub wymianę istniejącego oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych.

- Celem głównym jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie emisji CO2 oraz poprawę jakości oświetlenia w Chełmie - tłumaczy Dominik Gil z gabinetu prezydenta. - Planowana inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na politykę zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim poprzez przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu i poprawę jakości powietrza w regionie.

Kiedy czek zostanie zrealizowany, będzie możliwe dofinansowanie budowy systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wraz z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Chełmie. Projekt będzie realizowany przy ul. Bieławin 5, a infrastruktura towarzysząca w całym mieście. W ramach PSZOK powstaną: punkt naprawczy i punkt selektywnego zbierania, które przyczynią się do zapobiegania powstawaniu odpadów. Planowany jest zakup urządzeń technicznych, maszyn oraz specjalistycznego sprzętu. Prace budowlane będą prowadzone przy zachowaniu oszczędnego gospodarowania surowcami. Punkty napraw i kolejnego użycia mają przyczynić się do ponownego wykorzystania już wytworzonych zasobów i zmniejszenia ilości odpadów, natomiast dzięki segregacji odpadów możliwy będzie ich późniejszy recykling.

Kolejny cel przyznanych pieniędzy to termomodernizacja czterech placówek oświatowych. Chodzi o szkoły podstawowe nr 2 i nr 5, IV LO i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3. Zakres prac obejmuje: ocieplenie stropodachów, dachów, ścian zewnętrznych, ścian zewnętrznych przy gruncie, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z montażem absorpcyjnej gazowej pompy ciepła.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama