Czy rondo zyska patrona?

  • 14.12.2020, 10:56 (aktualizacja 18.12.2020, 11:13)
  • AN
Czy rondo zyska patrona?
W naszym mieście powstał Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który postawił sobie za cel zebranie podpisów pod projektem uchwały w sprawie nadania imienia Bogusława Jana Mikusa nowemu rondu u zbiegu ulic Wojsławickiej, Mościckiego i al. 3 Maja.

O inicjatywie komitet poinformował przewodniczącego rady miasta Longina Bożeńskiego. W skład powołanego 3 grudnia Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej weszli ludzie związani ze stowarzyszeniem Nasz Chełm i Bogusławem Mikusem. Są to: Teresa Lackowska, Barbara Szubert, Joanna Bielecka, Mariusz Wieliczko i Ryszard Szymański.

- Szczególnie serdecznie dziękujemy za wsparcie pani Teresie Lackowskiej -  siostrze Bogusława Mikusa oraz Barbarze Szubert, legendzie chełmskiej Solidarności i jego serdecznej przyjaciółce - mówi prezes Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”, które jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.

Do złożenia projektu uchwały potrzeba 300 podpisów. W zwyczajnym czasie byłaby to liczba niewielka, jednak w czasie pandemii sprawa jest nieco trudniejsza. Organizatorzy akcji liczą, że do świąt wymagane podpisy uda się zgromadzić i projekt uchwały trafi do radnych.

- Mamy jednak nieśmiałą nadzieję, że uda się to zrobić do 16 grudnia - tego dnia przypada rocznica urodzin Bogusława Mikusa – mówi Bielecka.

Zmarły we wrześniu tego roku Bogusław Jan Mikus to legenda chełmskiej Solidarności. Zawsze był też chełmskim patriotą. Zabierał głos w najważniejszych dla Chełma sprawach. Potrafił wznieść się ponad własne przekonania polityczne.

- Dla członków naszego stowarzyszenia, to także kolega i mentor – podkreśla prezes Bielecka. - Wspólnie podejmowaliśmy działania służące budowie społeczeństwa obywatelskiego. Szczególnie pamiętamy forsowaną przez niego w roku 2015 ideę zmian w statucie miasta Chełm. Chodziło nam wówczas o wprowadzenia ułatwień dla mieszkańców w zgłaszaniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Udało się zebrać dużo więcej niż wymagane wtedy 750 podpisów. Ówczesna władza projekt jednak odrzuciła. Trzy lata później chełmski samorząd musiał te zmiany wprowadzić na podstawie sejmowej ustawy.

- W tym przypadku Mikus wyprzedził swój czas – mówi Bielecka. - Dla nas to również powód do wykorzystania tej drogi do nadania imienia Bogusława Jana Mikusa nowemu rondu.

Na stronie internetowej stowarzyszenia: www.naszchelm.eu znajduje się wzór listy, na której należy złożyć podpis.

- W miarę możliwości drukujcie je i po podpisaniu (nie numerujcie wierszy!) dostarczcie do siedziby stowarzyszenia, która mieści się przy al. Żołnierzy I AWP 3 w Chełmie. Jeśli nie będziecie mogli tego zrobić - dzwońcie na numer 518-355-237, postaramy się odebrać od was te listy - wyjaśnia Joanna Bielecka.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe