Pojeździmy sobie za darmo

  • 02.12.2020, 11:19
  • szer
Pojeździmy sobie za darmo
Spełnia się jedna z wyborczych obietnic prezydenta Jakuba Banaszka. Od 1 września przyszłego roku komunikacją miejską będziemy podróżować za darmo. Radni, podczas sesji, która odbyła się 25 listopada, jednogłośnie przyjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie.

- Najważniejszym celem wprowadzenia bezpłatnej komunikacji jest poprawa sytuacji życiowej Chełmian. Bezpłatne przejazdy odciążą domowe budżety mieszkańców, zachęcą do promowania transportu zbiorowego kosztem transportu indywidualnego, wpłyną pozytywnie na społeczną postawę u najmłodszych chełmian, dla których korzystania z komunikacji miejskiej ma być jednym z pierwszych wyborów spośród dostępnych form transportu, pomogą w realizacji polityki prospołecznej poprzez zapewnienie możliwości korzystania z transportu miejskiego wszystkim bez wyjątku grupom społecznym – argumentują władze miasta.

Korzyści ma być więcej. Między innymi ograniczenie ruchu pojazdów indywidualnych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, obniżenie poziomu hałasu czy wreszcie większa dostępność do miejsc parkingowych w centrum miasta. Darmowa komunikacja ma mieć też wpływ na poprawę punktualności w funkcjonowaniu autobusów, chociażby dlatego, że kierowcy nie będą już zaangażowani w sprzedaż biletów.

O koszty przedsięwzięcia zapytał na sesji radny Tomasz Kazimierczak. Ta kwestia interesowała również radnych: Marka Sikorę oraz Stanisława Mościckiego. Tyle tylko, że pytali o nią podczas wspólnego posiedzenia Komisji Porządku Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Żaden z nich nie negował zasadności wprowadzenia w mieście darmowej komunikacji.

W planie budżetu na przyszły rok dla CLA zarezerwowana została już kwota 7,5 mln zł rekompensaty za wykonywane przewozy. W tym roku jest to kwota 6,5 mln zł. Milion złotych CLA zarobiło na sprzedaży biletów.

– Wyprowadziliśmy Chełmskie Linie Autobusowe z bardzo trudnej sytuacji i dziś stać nas na to, by wprowadzić w mieście bezpłatną komunikację. Przypomnę również, że Chełm jest jednym z tych miast, które nie podniosły podatków w ostatnich latach. Obniżyliśmy opłatę za wywóz odpadów, w planach mamy również obniżenie opłaty za wodę. Chcemy obniżać koszty życia mieszkańców. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji jest jednym z elementów planu realizowanego od początku mojej kadencji – mówił prezydent.

Sytuacja Chełmskich Linii Autobusowych, o czym pisaliśmy w jednym poprzednich wydań naszego tygodnika, jest lepsza, niż w roku ubiegłym. W maju, czerwcu i lipcu spółka korzystała z tarczy antykryzysowej związanej z Covid-19 i otrzymała od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie refundację kosztów wynagrodzeń pracowników w wys. 323 644,53 zł. Otrzymane dotacje powiększyły przychody – rekompensata kosztów była wyższa o 156 160,64 zł. Spółka zaoszczędziła także na zakupie oleju napędowego. Miało to związek z ograniczeniem rozkładu jazdy w czasie pandemii koronawirusa oraz spadkiem cen paliw. Zysk CLA za trzy kwartały wyniósł 1 mln 136 tys. zł.

Obecnie z bezpłatnej komunikacji korzystać mogą między innymi dzieci do siedmiu lat (do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą ten wiek), osoby po 70. roku życia, honorowi obywatele Chełma, niepełnosprawni i inwalidzi, honorowi dawcy krwi.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bla
bla 03.12.2020, 11:47
Fajnie że realizowane są obietnice wyborcze. Ale za "bezpłatną" komunikację zapłacą wszyscy mieszkańcy. Znowu będą cięcia wszędzie

Pozostałe