Chirurgia znów z covidem

  • 01.12.2020, 08:59 (aktualizacja 04.12.2020, 08:57)
  • szer
Chirurgia znów z covidem
Wydawało się, że w chełmskim szpitalu wygaszono już ogniska koronawirusa. Tymczasem w ubiegłym tygodniu SARS-CoV-2 ponownie zaatakował na chirurgii. Chorują pacjenci i pielęgniarki. Z tego powodu znów ograniczono przyjęcia na oddział tylko do pilnych przypadków.

- Tak jest na wszystkich oddziałach zabiegowych – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. – Natomiast na oddziały niezabiegowe, zgodnie z zaleceniem wojewody, nie ma przyjęć.

Na 188 miejsc przeznaczonych dla chorych na Covid-19 w piątek po południu zajętych było 157, w tym wszystkie łóżka tak zwane respiratorowe, a jest ich 10.

- Statystyki nie oddają tego, co się dzieje – mówi Litwin. – Owszem jest mniej pacjentów, niż było jeszcze trzy tygodnie temu, ale ich stan jest poważny. Niemal wszyscy wymagają tlenoterapii. I niestety umiera coraz więcej osób i nie są to wcale staruszkowie, nie mają chorób współistniejących.

W minionym tygodniu w chełmskim szpitalu zmarło ponad 20 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. To mieszkańcy różnych regionów naszego województwa. Od początku pandemii placówka przyjmuje bowiem pacjentów z całej Lubelszczyzny.

- Personel jest przemęczony, a takie sytuacje nie podnoszą na duchu – dodaje dyrektor. – Ale się nie poddajemy, walczymy.

Niestety koronawirus nie oszczędza też personelu. Może nie jest to już taka skala jak wcześniej, ale takie przypadki są. Zakażonych jest kilka pielęgniarek z chirurgii, na innych oddziałach też są pojedyncze przypadki.

Pacjenci, którzy nie wykazują już objawów Covid-19, mają możliwość „przejść” do izolatorium, gdzie również mają zapewnioną opiekę medyczną. Najbliższe znajduje się w Okunince nad Jeziorem Białym. Niestety, nie są tym zainteresowani – co potwierdził podczas ostatniej sesji radny Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych w chełmskim szpitalu.

To samo dotyczy osób, u których potwierdzono Covid-19, a które chorobę przechodzą bardzo łagodnie i nie potrzebują hospitalizacji. One też wolą przebywać w izolacji domowej. Dlatego zawieszone zostały prace związane z utworzeniem izolatorium na terenie miasta. Temat powróci, gdy liczna chorych zacznie drastycznie rosnąć.

szer

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe