Spółki uzdrowione, ale nie wszystkie

  • 18.11.2020, 09:49 (aktualizacja 20.11.2020, 11:06)
  • AN
Spółki uzdrowione, ale nie wszystkie
Władze miasta opublikowały wyniki spółek miejskich po trzech kwartałach 2020 roku. Cztery z nich zanotowały bardzo dobre wyniki, na minusie wciąż są trzy Chełmski Park Wodny, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Najlepszy wynik notuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka za trzy kwartały jest na plusie prawie 4 mln zł. Wpływ na kondycję firmy miało z pewnością połączenie jej z dobrze prosperującym Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami. Jak twierdzą urzędnicy, efekty przyniosły minimalizacja kosztów i optymalne wykorzystanie potencjału obu firm. Ponadto przedsiębiorstwo zoptymalizowało koszty. MPGK terminowo reguluje wszystkie płatności, zmniejszając przy tym zobowiązania kredytowo – pożyczkowe.

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, wobec którego cały czas prowadzone jest postępowanie sanacyjne, zamieniło stratę w wysokości 658 tys. zł w 2018 r.  na zysk w 2019 r. w kwocie 1 mln 176 tys. zł. Miały na to wpływ m.in. oszczędności na kosztach wynagrodzeń wraz z pochodnymi, ale także niższe zużycie materiałów i energii w porównaniu do lat ubiegłych. Spółka nie zaciągała kredytów i pożyczek, nie przekazywała też darowizn.

- Działania mające na celu optymalizację kosztów oraz utrzymanie adekwatnego poziomu przychodów pozwoliły na wygenerowanie nadwyżki na podstawowej działalności w kwocie 1 331 921, 44 zł - informuje ratusz.

Sytuacja Chełmskich Linii Autobusowych także jest lepsza, niż w  roku ubiegłym. W maju, czerwcu i lipcu spółka korzystała z tarczy antykryzysowej związanej z Covid-19 i otrzymała od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie refundację kosztów wynagrodzeń pracowników w wys. 323 644,53 zł. Otrzymane dotacje powiększyły przychody – otrzymana rekompensata kosztów była wyższa o 156 160, 64 zł od tej otrzymanej w analogicznym okresie roku 2019. Spółka zaoszczędziła także na zakupie oleju napędowego. Miało to związek z ograniczeniem rozkładu jazdy w czasie pandemii koronawirusa oraz spadkiem cen paliw. Wynik CLA za trzy kwartały wynosi 1 mln 136 tys. zł

Problemy finansowe obce są Chełmskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które nie tylko od lat utrzymuje stabilną sytuację finansową, ale też z roku na rok powiększa swój zysk. W porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. wynik spółki poprawił się o 32 tys. zł. Wszystkie zobowiązania długo i krótkoterminowe regulowane są na bieżąco. Za trzy kwartały TBS notuje obecnie zysk ponad 108 tys. zł.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zmniejszyło stratę z 2 mln 441 tys. zł do 1 mln 311 tys. zł.  Skąd ta poprawa? Jak tłumaczą urzędnicy, spadło zużycie węgla ze względu na wyższą średnią temperaturę w miesiącach okresu grzewczego. Drugi powód to korzystniejsze umowy z dostawcami. Dlatego zanotowano spadek kosztów zakupu węgla o 10 proc. Stałym problemem spółki są jednak wciąż wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, które od kilku lat nieprzerwanie wzrastają.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych jest na minusie niewiele ponad 700  tys. zł. W spółce realizowany jest plan naprawczy oraz działania restrukturyzacyjne, które powinny wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej. Spółka w trzecim kwartale tego roku miała przychody z podstawowej działalności w wys. ponad 2 mln 300 tys. zł. Chodzi o zadania związane z zimowym i letnim utrzymaniem ulic miasta oraz utrzymaniem zieleni. W tym czasie spółka realizowała roboty i usługi pozyskane w latach ubiegłych oraz dotyczące odbudowy nawierzchni po awariach wodociągowych na podstawie umowy z MPGK oraz usługi wynajmu placów. Firma komunalna poniosła koszty ponad 3 mln zł. Działania zarządu zmierzają do ograniczenia kosztów stałych. W analogicznym okresie 2019 roku wynosiły one 295 tys. zł, natomiast obecnie to 270 tys. zł. 

Sytuacja Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich jest specyficzna ze względu na pandemię koronawirusa, która znacząco ograniczyła działalność spółki. W roku ubiegłym firma odnotowała widoczny spadek przychodów ze sprzedaży, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Obiekt był zamknięty od 13 marca do 5 czerwca. W marcu i kwietniu ograniczona była również sprzedaż targowiskowa. Przedsiębiorstwo miało natomiast wzrost przychodów operacyjnych w kwocie 714,9 tys. złotych, co przełożyło się na zmniejszenie straty z działalności gospodarczej. Strata na koniec trzeciego kwartału zmniejszyła się o kwotę 819 tys. złotych i wynosi obecnie 557 tys. zł.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe