Ruina dostała dach

  • 14.11.2020, 08:03
  • DBEZ
Ruina dostała dach
Dwunastowieczna wieża w Stołpiu zapewne kiedyś miała dach, ale nikt nie wie, jak wyglądał. Nowe drewniane zadaszenie oceniają mieszkańcy i turyści.

Samochody zwalniają w Stołpiu, w pobliżu słynnej wieży. Wygląda jakoś inaczej. Jedni są zachwyceni, inni kręcą głową. - Trzeba wymienić widokówki. Dawne zdjęcia już nie są aktualne - śmieje się jeden z kierowców tira.

Gmina Chełm poinformowała, że zakończyły się prace związane z zabezpieczeniem  wieży w Stołpiu. Od  kilku dni przejeżdżający mogą zaobserwować nowy dach wykonany z gontu modrzewiowego. Jego kopertowa konstrukcja to tymczasowe zabezpieczenie przed niszczycielskim działaniem pogody i ptactwa, głównie gołębi. W otworach okiennych zamontowano specjalne kraty, uniemożliwiające wlatywanie ptakom do wnętrza budowli. Przebieg prac był stale nadzorowany przez konserwatora zabytków. Koszt całego zadania to ponad 138 tys. zł. Gmina pozyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w kwocie 13 tys. 880 zł.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe