Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ulga dla krwiodawców 2023 - jakie korzyści można uzyskać?

Honorowe krwiodawstwo to nieoceniona działalność, która ratuje życie setkom tysięcy pacjentów każdego roku na całym świecie. Jednakże, mimo kluczowego znaczenia regularnych donacji krwi, zapasy często pozostają na granicy niedoboru, zwiększając ryzyko kryzysu w opiece zdrowotnej. W odpowiedzi na to wyzwanie wiele krajów wprowadziło ulgi dla krwiodawców, oferując im różnorodne korzyści w uznaniu ich bezinteresownego zaangażowania. Taka ulga została również wprowadzona w Polsce. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!
  • 21.03.2024 13:02
Ulga dla krwiodawców 2023 - jakie korzyści można uzyskać?

Ulga dla krwiodawców - co to jest? 

Ulga dla krwiodawców to forma wsparcia, jaką państwo oferuje osobom regularnie oddającym krew. Polega to na przyznaniu specjalnych korzyści podatkowych lub innych ulg, takich jak darmowe badania czy preferencyjne traktowanie w systemie opieki zdrowotnej. Ulga dla krwiodawców stanowi nie tylko nagrodę ich za ich bezinteresowną pomoc, ale także ma za zadanie motywować do regularnego oddawania krwi, co przyczynia się do zapewnienia stabilnych zapasów krwi i ratowania życia pacjentów. Programy ulg dla krwiodawców mogą się różnić w zależności od kraju, ale zazwyczaj stanowią istotny element strategii promującej krwiodawstwo honorowe. 

W Polsce ulga dla krwiodawców jest uregulowana przez ustawę o działalności leczniczej oraz przepisy podatkowe. Honorowi krwiodawcy mają prawo do korzystania z ulg podatkowych oraz innych benefitów. Jeśli jesteś honorowym dawcą krwi, możesz skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców.

Jeśli uzyskujesz dochód, który podlega opodatkowaniu według skali podatkowej (czyli albo stawki 12%, albo 32%), lub płacisz zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (tzw. ryczałt ewidencjonowany), to masz prawo do skorzystania z ulgi. 

Pamiętaj - z ulgi skorzystasz, jeśli oddałeś krew lub składniki krwi. Zastanawiasz się, jak rozliczyć ulgę dla krwiodawców? Bezpłatny program do PIT-37 to idealnie rozwiązanie dla Ciebie! Z jego pomocą rozliczysz PIT bez wychodzenia z domu i szybciej uzyskasz zwrot podatku.

Ulga dla krwiodawców - ile trzeba oddać krwi?

Wysokość ulgi dla krwiodawców jest uzależniona od ilości oddanej krwi i osocza. Według przepisów, mężczyzna może w ciągu roku oddać maksymalnie 2,7 litra krwi, natomiast kobieta może oddać do 1,8 litra. Osocze może być oddane w większych ilościach, nawet do 25 litrów. Warto zauważyć, że krwi nie uważa się za przedmiot w sensie prawnym. Jednakże rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 235) określa odpowiedni ekwiwalent za jej oddanie, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj krwi, osocza, oraz inne czynniki diagnostyczne.

Ulga dla krwiodawców jest obliczana jako iloczyn kwoty rekompensaty ustalonej zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy o publicznej służbie krwi (rozporządzenie Ministra Zdrowia) i ilości oddanej krwi lub jej składników. Zarówno za oddanie krwi, jak i inne składniki krwi (płytki krwi, osocze itp.), obowiązuje ta sama stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za każdy 1 litr.

Odliczysz kwotę faktycznie dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% twojego dochodu/przychodu.

Limit odliczenia od podatku jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele:

  • określone w ustawie o działalności pożytku publicznego,
  • kultu religijnego.

Kwoty są różne. Pobranie krwi od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia liczy się nieco inaczej, aniżeli np. oddanie rzadkich grup krwi czy litr osocza. Przed pobraniem krwi przeprowadza się niezbędne testy diagnostyczne, które mogą wykluczyć niektóre osoby z oddawania krwi.

Jak udokumentować uprawnienie do ulgi dla krwiodawców?

Aby udokumentować wysokość darowizny, musisz przedstawić zaświadczenie od jednostki organizacyjnej odpowiedzialnej w zakresie pobierania krwi, czyli z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym zaświadczeniu będzie podana ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników, które zostały oddane.

Na jakim formularzu PIT można rozliczyć ulgę dla krwiodawców?

Jeśli uzyskałeś dochody opodatkowane według skali podatkowej poprzez płatnika (np. z umowy o pracę, emerytury), złożysz zeznanie PIT-37. Jeśli uzyskałeś dochody opodatkowane według skali podatkowej z działalności gospodarczej lub inne przychody bez pośrednictwa płatnika, złożysz zeznanie PIT-36. Jeśli uzyskałeś dochody opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy), złożysz zeznanie PIT-28, z załącznikiem PIT/O (informacja o odliczeniach).

Ustawa o publicznej służbie krwi 

Ustawa o publicznej służbie krwi jest kluczowym dokumentem regulującym działania związane z pobieraniem, przechowywaniem i dystrybucją krwi oraz jej składników w Polsce. Celem ustawy jest zapewnienie bezpieczeństwa i jakości krwi dla potrzeb pacjentów oraz zabezpieczenie odpowiednich zapasów. Przepisy zawarte w ustawie określają m.in. zasady działania Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, kryteria kwalifikacji krwiodawców, procedury pobierania i przechowywania krwi, a także normy dotyczące bezpieczeństwa krwi i jej produktów. Ustawa wprowadza również ścisłe regulacje dotyczące monitorowania, oceny i kontroli procesów związanych z krwiodawstwem, co ma na celu zapewnienie najwyższych standardów opieki zdrowotnej dla pacjentów.

Inne benefity honorowego dawcy krwi

W ramach darowizny krwi istnieją także dodatkowe benefity. Ilość bezpłatnie oddanej krwi nie ma tutaj zazwyczaj znaczenia. 

  1. Ulga podatkowa: krwiodawcy honorowi mogą skorzystać z atrakcyjnej ulgi podatkowej. Oznacza to, że mogą oni obniżyć podatek PIT o określoną kwotę, która jest zależna od ilości oddanej krwi lub składników krwi.
  2. Bezpłatne badania lekarskie: krwiodawcy mają zapewnione bezpłatne badania lekarskie, które są wykonywane przed każdym oddaniem krwi. Badania te mają na celu upewnienie się, że krwiodawca jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do oddania krwi.
  3. Priorytetowe traktowanie w przypadku potrzeby krwi: w sytuacjach nagłego zapotrzebowania na krew krwiodawcy honorowi mogą liczyć na priorytetowe traktowanie w szpitalach, co oznacza szybszą obsługę i dostęp do niezbędnej opieki medycznej.
  4. Dyplomy i wyróżnienia: osoby, które regularnie oddają krew, mogą otrzymać dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody za swoje zaangażowanie i pomoc w ratowaniu życia innych ludzi.
  5. Świadectwo krwiodawcy: każdy krwiodawca honorowy otrzymuje specjalne świadectwo potwierdzające jego status oraz liczbę oddanych krwi. Jest to rodzaj uznania dla ich wkładu w ratowanie życia innych.

Podsumowanie

Honorowy dawca krwi to osoba godna podziwu. W ramach docenienia takich osób, została wprowadzona w Polsce atrakcyjna ulga dla honorowych krwiodawców

Artykuł sponsorowany