Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 04:03

Nierejestrowana działalność a płatności online – możliwości i ograniczenia

Nie bez powodu o działalności nierejestrowanej mówi się "firma na próbę". Ten typ działalności stał się dla wielu Polaków doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy ich pomysł na biznes ma szansę powodzenia. W 2021 r. aż 32 000 osób prowadziło nierejestrowaną działalność. Jest bardzo prawdopodobne, że liczba ta znacznie wzrośnie w 2024 r. Dlaczego?
  • 08.02.2024 13:23
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nierejestrowana działalność a płatności online – możliwości i ograniczenia

Limity przychodów dla działalności nierejestrowanej

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w styczniu tego roku i zmianami w przepisach dotyczących działalności nierejestrowanej, obecny limit przychodów wynosi 3 181,50 zł brutto, czyli aż 75% minimalnego wynagrodzenia. Po kolejnej podwyżce, która jest zaplanowana na lipiec br., limit wyniesie 3 225 zł brutto.

Pamiętając o tym, że ten typ działalności nie wymaga rejestracji i może ją prowadzić każda osoba, która w ostatnich 60 miesiącach (5 latach) nie wykonywała w Polsce działalności gospodarczej – jest to bardzo dobry sposób zarówno na zweryfikowane pomysłu biznesowego, jak i zarobienie dodatkowych pieniędzy. 

Ważne: jeśli nierejestrowana działalność przyniesie w dany miesiącu dochód wyższy niż zakładany limit, wówczas w ciągu 7 dni należy złożyć wniosek rejestracyjny w CEIDG.

Nierejestrowana działalność a sprzedaż w sieci 

Dzięki temu, że istnieje działalność nierejestrowana można prowadzić sklep internetowy bez zakładania firmy. Co można sprzedawać? Praktycznie wszystkie towary i usługi (dozwolone prawnie) nie wymagające koncesji, licencji czy pozwolenia. Bez żadnych przeszkód możesz sprzedawać np. pliki cyfrowe, ubrania, buty, zabawki, różnego rodzaju akcesoria, dekoracje do domu, itp. Nie możesz sprzedawać np. alkoholu, czy biżuterii, która zawiera kamienie szlachetne.

Nierejestrowana działalność pozwala prowadzić sprzedaż zarówno w ramach własnego sklepu internetowego, jak i za pośrednictwem popularnych platform e-commerce.

Czy mając działalność nieewidencjonowaną, można przyjmować płatności online? 

Odpowiedź brzmi: tak. Na polskim rynku działa kilka podmiotów, w tym Autopay, które umożliwiają uruchomienie płatności online dla działalności nierejestrowanej. Co ważne, aktywacja bramki płatniczej jest możliwa nawet w ciągu jednego dnia. 

Proces należy rozpocząć od rejestracji w serwisie operatora płatności – ważne, by prawidłowo określić swój status prawny, czyli wskazać, że prowadzi się: Działalność nieewidencjonowana osoby fizycznej.

Następnie odbywa się krótka weryfikacja, po której pozytywnym zakończeniu można uruchomić płatności online i rozpocząć sprzedaż przez internet. Wśród dostępnych dla klientów metod płatności, znajdą się np. BLIK, szybkie przelewy online (pay by link) oraz tradycyjne przelewy. Różnorodność form płatności sprzyja wyższej konwersji, ponieważ każdy z klientów może wybrać ten sposób uregulowania należności za zamówienie, który mu najbardziej odpowiada w danej chwili. 

Podsumowując, nierejestrowana działalność jest doskonałym sposobem nie tylko na zweryfikowanie pomysłu na biznes, lecz również zarobienie dodatkowych pieniędzy. To typ działalności, który nie wymaga zgłaszania w CEIDG, urzędzie skarbowym czy GUS, opłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy, prowadzenia księgowości, opłacania składek ZUS oraz składania deklaracji ZUS. Mając ten typ działalności, można zarobić do 75% wartości minimalnego wynagrodzenia miesięcznie – również prowadząc sprzedaż przez internet, uruchamiając wcześniej płatności online od zaufanego dostawcy.

Artykuł sponsorowany