Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co się dzieje, gdy dziecko je zbyt dużo słodyczy?

Rynek produktów cukierniczych jest wręcz skierowany do najmłodszych odbiorców. Kolorowe opakowania, wymyślne smaki, duża cukru a do tego my dorośli, którzy chętnie nagradzamy dzieci właśnie słodyczami. Wręczamy je przy każdej nadarzającej się okazji: urodziny, Boże Narodzenie, Dzień Dziecka itd. Czym grozi zbyt częste spożywanie przez dziecko słodyczy?
  • 27.05.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co się dzieje, gdy dziecko je zbyt dużo słodyczy?

Czy dziecko w ogóle powinno jeść słodycze?

Istnieje wiele produktów, co do których zasadności spożycia mamy wątpliwości. Człowiek jednak nie jest krową i jego dieta jest o wiele bogatsza niż spożywanie ciągle na okrągło tylko jednego produktu. Jeść zatem można wszystko, sęk w tym, żeby robić to z umiarem. Słodycze mogą się znaleźć w diecie dziecka pod warunkiem, że nie przekroczą one 10% dziennego zapotrzebowania na energię. O ile u dorosłych ludzi jest to przeciętnie 200 kcal (10% z 2000 kcal), o tyle w przypadku dzieci wartość ta będzie znacznie niższa. Może się zatem okazać, że podanie dziecku dwóch batoników popularnej marki, może tę wartość przekroczyć nawet dwa-trzy razy!

Konsekwencje spożywania nadmiaru słodyczy

Wydawać by się mogło, że u dzieci skutki częstego jedzenia słodkości nie ujawniają się tak szybko, w końcu to młode organizmy Nic bardziej mylnego! Oczywiście na pewne rzeczy pracujemy sobie latami jak np. na udar mózgu czy zawał serca. Niemniej jednak nieuchronnie prowadzą do tego dobrze wypracowane w dzieciństwie praktyki. 18 lat objadania się słodyczami może bowiem doprowadzić do oderwania się blaszki miażdżycowej i to już w bardzo młodym wieku. Jeżeli przedostanie się ona do krwi – zatoruje ona naczynia i mamy skutek w postaci wspomnianego wcześniej zawału serca czy udaru mózgu.

 

U dzieci coraz częściej rozwija się także cukrzyca typu II. Dzieje się tak wówczas, gdy trzustka nie nadąża w produkowaniu insuliny, która obniża stężenie cukru we krwi. Cukrzyca to poważna choroba, która będzie towarzyszyć dziecku, nawet gdy stanie się już dorosłym. Jej konsekwencjami z kolei są: upośledzenie pracy wszystkich organów wewnętrznych a w skrajnych przypadkach nawet amputacja kończyn. Dziecko, które je zbyt dużo słodyczy naraża się w przyszłości na nadciśnienie tętnicze. Ciągłe skoki ciśnienia potrafią bardzo obniżyć jakość życia.

 

Bardzo szybkim skutkiem jedzenia sporej ilości cukru jest oczywiście próchnica. Z kolei nieleczone zęby mleczne, które zaatakowała próchnica – to duże prawdopodobieństwo, że zaatakuje ona także zęby stałe. Innym problemem jest częste chodzenie w nocy do toalety. Tak bowiem nerki próbują pozbyć się nadmiaru cukru z organizmu. Najintensywniej pracują właśnie wtedy, gdy przychodzi czas snu. To sprawia, że dziecko jest niewyspane następnego dnia. Ma problemy z koncentracją, zapamiętaniem wiadomości z lekcji czy sprawnością podczas zajęć sportowych.

Co zamiast słodyczy?

Cukier, który znajduje się w słodyczach to przede wszystkim cukier prosty – bardzo kaloryczny, ale dostarczający energii tylko na chwilę. Dlatego po zjedzeniu słodkości czujemy się niemalże natychmiast głodni. Podjadanie słodyczy to częsty nawyk, ale można spróbować zastąpić je zdrowymi produktami takimi jak np. miód, orzeszki zatapiane w gorzkiej czekoladzie, owoce i warzywa. Niestety cukier prosty znajduje się także w większości produktów, które spożywamy na co dzień, chociażby w chlebie, ponieważ jest on dodatkowo słodzony. Jeżeli nie mamy ani czasu, ani głowy do tego, by zastanawiać się, co w danym produkcie jest, a chcielibyśmy zafundować naszemu dziecku zdrowe i wartościowe posiłki, to może warto zdecydować się na coś takiego jak dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/ dla najmłodszych? Można ją dostosować do indywidualnych preferencji dziecka oraz jego zapotrzebowania na dane składniki odżywcze.

--- Artykuł sponsorowany ---