Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha z wizytą w Chełmie [GALERIA ZDJĘĆ]
Chełm gościł w środę (16 lipca) ministra spraw zagranicznych Ukrainy – Andrija Sybiha. Ministrowi towarzyszył ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar oraz konsul generalny Ukrainy w Lublinie - Oleh Kuts.
Przedstawiciele delegacji zagranicznej oraz Miasta Chełm złożyli wieńce przed tablicą pamiątkową przy ul. Henryka Sienkiewicza w Chełmie umieszczoną na budynku, w którym urodził się i wychowywał Mychajło Hruszewski - pierwszy prezydent Ukraińskiej Republiki Ludowej. Odwiedzili też cmentarz prawosławny na Górze Chełmskiej, gdzie znajduje się grób Pylypa Pyłypczuka, premiera ukraińskiej Republiki Ludowej na emigracji.
- Z panem ministrem rozmawiałem o powstającym Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, pojednaniu i upamiętnianiu ofiar ludobójstwa wołyńskiego. To trudne, ale ważne i potrzebne rozmowy - mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma. - Ponadto nasza rozmowa dotyczyła planowanych prac związanych z rezerwatem archeologicznym księcia Daniela Halickiego oraz szukania wspólnych projektów, mostów porozumienia.
Jakub Banaszek na ręce ministra skierował zaproszenie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
- Nie jest tajemnicą, że dla mnie najważniejszą sprawą jest upamiętnienie ofiar ludobójstwa wołyńskiego, a przede wszystkim pełnoskalowe ekshumacje. Nasza rozmowa była dobra, odbyła się w życzliwej atmosferze - dodaje prezydent.
Źródło: Miasto Chełm
Napisz komentarz
Komentarze