Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Studenci na pomoc gastronomii

Branża gastronomiczna nie ma lekko w czasie pandemii i narzuconych przez rząd ograniczeń. Aby nieco pomóc jej wyjść na prostą, a przede wszystkim pozwolić przetrwać trudny czas, studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie postanowili działać. Stworzyli projekt pod nazwą GastroStudent, nawiązując współpracę z restauracjami i lokalami, nie tylko miejscowymi. Akcja spotyka się z rosnącym zainteresowaniem, a tym samym idzie dalej w Polskę.
Studenci na pomoc gastronomii

Inicjatorami i głównymi koordynatorami projektu GastroStudent są: przewodniczący Forum Uczelni Zawodowych Parlamentu Studentów RP Kewin Lewicki oraz absolwent PWSZ w Chełmie, organizator The Grand Tour PWSZ Kamil Bańka.

- Pomysł zrodził się nagle w głowie Kamila, opowiedział mi o nim i doszliśmy do wniosku, że trzeba to jak najszybciej wprowadzić w życie - mówi Kewin Lewicki. - Studenci bardzo często korzystają z możliwości zamawiania jedzenia na wynos. Poza tym, wiele lokalnych restauracji, pubów i pizzerii przez lata wspierało naszą uczelnię podczas organizacji wydarzeń studenckich, przede wszystkim Juwenaliów. Uznaliśmy, że czas im się odwdzięczyć, ratując jednocześnie przed zamknięciem lub zawieszeniem działalności. Działamy non profit, zależy nam na tym, aby lokale się utrzymały, było dokąd pójść ze znajomymi, kiedy już pandemia się skończy.

Kewin i Kamil nie działają sami, ponieważ w swojej ekipie mają jeszcze dziewięciu członków, zarówno studentów, jak i absolwentów PWSZ.  Jakub Owsianik zajmuje się prowadzeniem social mediów, strony internetowej oraz tworzeniem grafik, Artur Musioł i Grzegorz Ruge odpowiadają z kolei za oprawę tekstową jego postów na Facebooku. Mateusz Jołtuch ma stały kontakt z właścicielami lokali biorącymi udział w projekcie, wsparcia udziela również Marcin Różycki, który przez wiele lat wchodził w skład rady studenckiej i organizował studenckie imprezy. Jakub JanowskiStanisław Patynowski i Mateusz Owczarek zajmują się kwestiami technicznymi i merytorycznymi, wspierając również prowadzenie profilu GastroStudent na Facebooku. Skład zamyka Piotr Łępa, z zawodu kucharz, który - korzystając z doświadczenia w branży - jest przewodnikiem reszty zespołu po świecie gastronomii i rządzących nią zasad.

Wbrew nazwie projekt GastroStudent nie jest skierowany wyłącznie do studentów.

- Celem naszej inicjatywy jest skłonienie naszych kolegów i koleżanek, ich rodziców, znajomych i sąsiadów do tego, aby chociaż raz w tygodniu odpuścili sobie zrobienie obiadu czy kolacji i zamawiali jedzenia na wynos - wyjaśnia Kamil Bańka. - To taka pozytywna forma lenistwa w kuchni, która wspomoże miejscowe restauracje. Czym nasza akcja różni się więc od zwykłego dowozu posiłku do domu? Przede wszystkim tym, że każdy, kto poda przy okazji zamówienia poda hasło "GastroStudent", otrzyma 10 proc. zniżki na jedzenie w lokalu biorącym udział w naszym projekcie.

GastroStudent narodził się w Chełmie, ale szybko spotkał się z zainteresowaniem samorządów uczelnianych oraz restauracji w innych miastach, m.in. Koninie, Tarnowie, Krośnie, Pile, Zamościu i Białej Podlaskiej. Studenci deklarują również pomoc w koordynowaniu akcji w swoich regionach.

- Motywuje nas to, że ta inicjatywa spotyka się z takim zainteresowaniem. Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych lokalach i restauracjach, których właściciele chcą do niej dołączyć - dodaje Kewin Lewicki. - Działamy systematycznie, ale bez zbędnego pośpiechu, aby wszystko było dobrze skoordynowane. Wielu z nas ma doświadczenie w organizacji i promocji wydarzeń studenckich, co bardzo się teraz przydaje.

Każdy - student, restaurator czy zwykły mieszkaniec - kto chciałby wspomóc chełmskich studentów w ich projekcie, może się z nimi skontaktować przez profil na Facebooku (GastroStudent) i przez stronę internetową www.gastrostudent.pl. Tam też można znaleźć listę lokali biorących udział w przedsięwzięciu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama