Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Dąb pamięci Franciszka Czuby

28 kwietnia przed budynkiem Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem zasadzono Dąb Pamięci poświęcony zamordowanemu w Katyniu kapitanowi Franciszkowi Czubie.
Dąb pamięci Franciszka Czuby

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krupem. Homilię wygłosił ks. Henryk Kapica, który mówił o umiłowaniu Ojczyzny oraz o trwałości i ważności pamięci narodowej. Potem w budynku szkoły gości powitał dyrektor Henryk Długosz.

W uroczystości udział wzięli m.in. Elżbieta i Jerzy Wójcikowie, rodzina kapitana Franciszka Czuby. Przybyli również parlamentarzyści: posłanka Teresa Hałas i senator Józef Zając, a także przedstawiciele samorządu gminy, kuratorium oświaty, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli.

Henryk Długosz przedstawił sylwetkę kapitana Franciszka Czuby, zawodowego oficera Wojska Polskiego. Bohater uroczystości urodził się w Zastawiu w 1907 roku. Był synem Jana i Anny z domu Bieleszy. Pochodził z rodziny rolniczej. W 1928 roku ukończył Państwowe Gimnazjum  im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Następnie został oficerem służby czynnej 8. Pułku Piechoty Legionów w Lublinie i rozpoczął studia na Wydziale Prawa KUL. Służył również w 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy.

Po 17 września 1939 roku Franciszek Czuba został aresztowany, wywieziony i osadzony w obozie NKWD. Jego nazwisko widnieje na liście śmierci nr 052/1 z dnia 27 kwietnia 1940 roku. Dyrektor zwrócił uwagę, że uroczystość jest wyrazem szacunku i hołdu dla polskich bohaterów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.

W mowach okolicznościowych zaproszeni goście podkreślali, że gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i bohaterach. Dlatego tak ważny jest Program Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej "Katyń... ocalić od zapomnienia".

Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito WIARĘ, NADZIEJĘ, MIŁOŚĆ. Jednym strzałem w tył głowy" w wykonaniu uczniów ze szkoły w Krupem. Wzruszający scenariusz programu przygotowały Renata Długosz i Izabela Józefowska, a o oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Darmochwał.

Dąb pamięci posadzili: posłanka Teresa Hałas, Krystyna Sawicka reprezentująca kuratorium oświaty, Elżbieta Wójcik, zastępca wójta Tomasz Barczuk, ks. dziekan Henryk Kapica, Wojciech Kostrzanowski - przewodniczący rady rodziców, uczennica gimnazjum Joanna Daniluk oraz dyrektor Henryk Długosz.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Roman Fornalski, powiatowy koordynator programu "Katyń... ocalić od zapomnienia", oraz uczniowie gimnazjum Klaudia Zając i Michał Oszust. Podniosły nastrój uroczystości zapewnił również Mieczysław Pawelec , który wykonał na trąbce utwór "Śpij kolego". Wartę honorową i asystę podczas sadzenia dębu pełnili uczniowie szkoły należący do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Krupem.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
członek rodziny 04.02.2018 14:26
To prawda, to smutne, że rodzina dowiaduje się o tym fakcie z gazety. Ale nie dziwi.

Czuba 18.05.2017 15:11
Szkoda że prawdziwa rodzina nie zostaľa powiadomiona. To smutne że niektóży są łasy na zaszczyty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama