Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sentymentalny prezent dla weterana

Terytorialsi z Chełma odwiedzili ppor. Stanisława Kupczyńskiego ps. „Niski” - ostatniego żyjącego kombatanta, który w okresie od 1939 do 1950 roku walczył w powiatach łęczyńskim, chełmskim i krasnostawskim. Wręczyli weteranowi symboliczny prezent nawiązujący do jego przeszłości.
Sentymentalny prezent dla weterana

Srebrny sygnet z orłem w koronie na tle flagi biało-czerwonej oraz srebrny łańcuszek z krzyżem zostały ufundowane przez żołnierzy 244. kompanii lekkiej piechoty z Chełma i przekazane przez delegację na czele z ppłk. Sławomirem Kułagą - dowódcą chełmskiego batalionu. Sygnet i łańcuszek z symbolami Polski oraz wiary katolickiej zostały zabrane Stanisławowi Kupczyńskiemu przez władze komunistyczne podczas aresztowania w czerwcu 1950 roku.

Stanisław Kupczyński ps. „Niski” urodził się 30 maja 1925 roku w Kuliku koło Chełma. Przed wojną ukończył szkołę podstawową i pierwszą klasę w Gimnazjum i Liceum im. S. Czarnieckiego w Chełmie. W październiku 1943 roku przedostał się na Wołyń i walczył w oddziale „Korda”, wchodzącym później w skład 27. Wołyńskiej Dywizji AK. Służył również w oddziale AK „Zręba”, działającym w obwodzie krasnostawskim. Następnie wstąpił do oddziału AK–DSZ dowodzonego przez mjr. Józefa Wojtunia „Sęka”, „Zawieję”. U jego boku brał udział, m.in. w walce przeciwko oddziałom NKWD i UB w Lesie Siostrzytowskim w maju 1945 r. Obecnie miejsce to znajduje się w stałym rejonie odpowiedzialności 244. klp i otoczone jest szczególną troską i pamięcią terytorialsów.

Kupczyński został aresztowany 28 czerwca 1950 roku przez chełmski Urząd Bezpieczeństwa i przewieziony do Lublina, gdzie uwięziono go na Zamku Lubelskim. Po zakończeniu ciężkiego śledztwa w lutym 1951 roku został skazany na dożywotnie więzienie. Wyrok odbywał w więzieniach w Rawiczu, Sieradzu, we Wronkach oraz w Strzelcach Opolskich. W 1955 roku Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie zmniejszył mu karę do 12 lat więzienia, a w roku 1957 wyszedł na wolność i powrócił do Chełma, gdzie mieszka do dziś.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama