Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Miasto stawia na rowerzystów

Dobra wiadomość dla chełmskich cyklistów. W niedługim czasie w Chełmie i okolicach powstać może około 27 kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Pierwsze inwestycje rozpoczną się już w tym roku.
Miasto stawia na rowerzystów

- Jeszcze kilka lat temu mieliśmy w Chełmie jedynie ścieżkę wzdłuż Al. 3 Maja o długości około 1 kilometra. Dzisiaj ich liczba jest nieporównywalnie większa, a w tej kadencji samorządu oddanych do użytku zostało już ponad 6 km nowych ścieżek w ramach Tras Rowerowych Polski Wschodniej – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – W mieście widoczne "ożywienie rowerowe" nastąpiło po budowie bulwaru nad Uherką. To była ważna inwestycja, choć podobnie jak przy wielu innych miejskich przedsięwzięciach, nie brakowało osób mówiących: po co ją budować. Dzisiaj widać, że mieszkańcy miasta polubili rowery, które służą zarówno jako środek komunikacji, jak i rodzaj rekreacji.

Właśnie dlatego władze Chełma przygotowują się do budowy kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych.

Pierwsze odcinki powstaną już w tym roku w ramach, mającej rozpocząć się w najbliższych tygodniach, przebudowy ulicy Zielnej i skrzyżowania z ul. Obłońską. W efekcie połączenia tych ulic powstanie rondo, które zgodnie z projektem okalać ma ścieżka rowerowa. Będzie to pierwszy etap modernizacji całej ul. Kolejowej, na którą miasto ma gotową dokumentację techniczną. Zgodnie z jej zapisami, ścieżka rowerowa wzdłuż tej ulicy ma mieć około 2,5 kilometra długości.

- Docelowo ten fragment miejskich ścieżek rowerowych powinien być połączony ze ścieżką przy ulicy Lubelskiej i Al. I AWP. Dlatego w przyszłości zasadne byłoby wykonanie około 500- metrowej długości łącznika, biegnącego przy wiadukcie i wzdłuż Al. Armii Krajowej do ronda przy Kamenie - tłumaczy Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

Kolejnym odcinkiem dróg dla rowerzystów będzie ponad 8-kilometrowej długości ścieżka wzdłuż miejskiego odcinka K12, a więc ulic: Podgórze, Rejowiecka (z obecnie istniejącą ścieżką połączy się przy skrzyżowaniu z ul. Szpitalną), Rampa Brzeska, Wschodnia i Al. Przyjaźni. Na to zadanie miasto ma już przyznane środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Rozpoczęcie projektowania, obejmujące także powstanie ścieżek rowerowych, rozpocznie się już niebawem, po zakończeniu procedury wyłonienia wykonawcy. Pierwsze prace drogowe, z uwagi na potężny zakres tej inwestycji, planowane są na przyszły rok. Również w przyszłym roku mają szanse rozpocząć się prace przy budowie ścieżki wzdłuż kolejnego odcinka ul. Lubelskiej – od Chełmskiego Parku Wodnego do ronda im. Romana Dmowskiego. To zadanie, o długości około 1,3 km, miasto zamierza sfinansować w ramach kolejnego konkursu na unijne fundusze. Bardzo realne jest dofinansowanie, o jakie Chełm zabiegał na nową ścieżkę we wschodniej części miasta. Chodzi o około 3-kilometrowej długości odcinek wzdłuż dalszej części ulicy Hrubieszowskiej, przez las Borek, aż do wschodnich granic Chełma. To zadanie jest elementem Strategicznych Inwestycji Terytorialnych, a więc dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 i obejmuje szereg innych inwestycji, w tym następnych ścieżek rowerowych oraz system roweru miejskiego.

- Wielofunkcyjny projekt SIT, do którego jako partnerów zaprosiliśmy Gminy Chełm oraz Kamień, został w tym roku zatwierdzony przez Zarząd Województwa Lubelskiego, co daje nam niemal pewne dofinansowanie i zielone światło do podejmowania dalszych działań. Dlatego miasto i gminy przygotowują już procedury na opracowanie m.in. dokumentacji technicznej budowy ścieżek. Zgodnie z harmonogramem wydatków realizacja znacznej części inwestycji możliwa będzie już w przyszłym roku – mówi Marcin Grel, zastępca dyrektora wydziału rozwoju, promocji i współpracy z zagranicą.

Tymczasem na terenach gmin sąsiadujących z miastem powstać może łącznie około 11 kilometrów nowych ścieżek. Zgodnie z założeniami projektu, drogi dla rowerzystów wybudowane mają być: od granic Chełma wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 844 w Strupinie Małym (około 1.4 km) i dalej do Kamienia (około 4 km), w miejscowościach Horodyszcze-Kolonia, Parypse, Staw (około 3 km), Depułtycze Królewskie (około 1.2 km), Żółtańce-Kolonia (wzdłuż drogi powiatowej od ul. Metalowej do skrzyżowania z ulicą gminną - około 0.9 km) oraz w rejonie zalewu Żółtańce (około 0.5 km).

Choć zamierzenia Chełma i sąsiednich gmin dotyczyć mogą już około 27 kilometrów nowych ścieżek rowerowych, władze miasta zapewniają, że lista ta w żadnym wypadku nie jest zamknięta. W Chełmie, wraz z przygotowywaniem projektów przebudowy dróg, uwzględniane mają być także trakty dla rowerzystów. Nie oznacza to jednak, iż każda ulica doczeka się własnej ścieżki.

- Nie wszędzie jest to możliwe, ale pod uwagę będziemy brali także inne rozwiązania, jak np. wyznaczenie ścieżki jako oznaczonego pasa w drodze publicznej. Są jednak ulice, które na pewno prędzej czy później doczekają się nowych ścieżek: np. ul. Litewska, Przemysłowa, Włodawska itd. Kwestią otwartą wciąż pozostaje rozbudowa bulwaru nad Uherką. Chciałabym, aby został on kiedyś wydłużony w kierunku północnym i mógł stanowić promenadę prowadzącą do jednego z najstarszych zabytków miasta - ruin średniowiecznej wieży w Bieławinie – dodaje prezydent Agata Fisz.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: IdziTreść komentarza: Będzie z kostki czy asfaltu ?Data dodania komentarza: 06.05.2024, 07:35Źródło komentarza: Gm. Sawin. Budują ścieżkę zgodnie ze sztuką? Mieszkańcy mają wątpliwości...Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama