Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

A kuku Bojarczuku, czyli Festiwal Sztuk Krasnych

Szykuje się prawdziwie artystyczna uczta w ramach Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Druga edycja cyklu wydarzeń wystartuje 23 sierpnia. Z powodu reżimu sanitarnego liczba miejsc będzie jednak ograniczona. Dlatego należy się pospieszyć z odbiorem bezpłatnych wejściówek, które od 18 sierpnia są dostępne w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury.
A kuku Bojarczuku, czyli Festiwal Sztuk Krasnych

Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu będzie miała miejsce w dziesiątą rocznicę jego pierwszej odsłony, której pomysłodawcą i organizatorem był Mariusz Kargul, krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta.

- Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia, poety Stanisława Bojarczuka - mówi inicjator cyklu wydarzeń Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnych rozpocznie się koncertem „Nie tylko Starsi Panowie”. W sali widowiskowej KDK o współpracy Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory opowiedzą Monika i Grzegorz Wasowscy. Goście to autorzy książek o Kabarecie Starszych Panów. W drugiej części wieczoru kompozycje Jerzego Wasowskiego zaprezentują Bogdan Hołownia (uznany pianista jazzowy) i Piotr Zubek (młody wokalista ze sporym dorobkiem koncertowym oraz debiutem płytowym na koncie). Początek o godz. 18.

Wrześniowa część festiwalu rozpocznie się 12 września w sali konferencyjnej KDK spotkaniem autorskim z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej, który obecnie prowadzi fundację jej imienia. Początek o godz. 16. Dwie godziny później rozpocznie się koncert „A kuku Bojarczuku” w wykonaniu Chłopców Kontra Basia. Na specjalne zamówienie Basia Derlak i towarzyszący jej zespół wykonają piosenki skomponowane do słów Stanisława Bojarczuka.

Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne. O godz. 20.00 w sali widowiskowej porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce.

- Panowie nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego - melorecytacja i Mariusza Czubaja - saksofon tenorowy - śmieje się Wojciech Machejus.

Trzeci dzień imprezy (13 września) otworzy występ Moniki Krajewskiej. Artystka zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula z tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną", „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”. Po recitalu na scenie pojawi się za Mariusz Lubomski z zespołem. Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.

- Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa nieśpiesznego Andrzej Poniedzielski. Skończymy wieczorem pełnym humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki - zapowiada Wojciech Machejus.

Festiwal Sztuk Krasnystaw im. Stanisława Bojarczuka jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2020. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne są w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 18 sierpnia.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Super Tydzień Krasnostawski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: N-lTreść komentarza: To że Dyrektorzy decydują o zatrudnieniu lub zwolnieniu nauczyciela to fikcja. Decyzja zawsze jest po stronie władz miasta o czym Pani Dorota C doskonale wie.Data dodania komentarza: 05.05.2024, 08:19Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckie
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama