Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Żółte tulipany dla Szmula

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmie spotkali się przy kamienicy, w której urodził się Szmul Zygielbojm, aby uczcić pamięć narodu żydowskiego w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wspólnie złożyli symboliczne kwiaty.
Żółte tulipany dla Szmula

Spotkanie zainicjowali pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie. Placówka w tym roku włączyła się w akcję "Żonkile", zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin.

- W 1942 roku rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja, w wyniku której z getta do obozu zagłady w Treblince wywieziono 80 proc. ludności. W getcie pozostali głównie młodzi mężczyźni, pracujący w niemieckich zakładach. To wśród nich zrodził się pomysł na powstanie. Nie chcieli ginąć w komorach gazowych, ale godnie, w walce, z bronią w ręku. 19 kwietnia 1943 roku do getta wkroczyli Niemcy, aby je spacyfikować. Napotkali opór, który jednak słabł z dnia na dzień. W końcu getto przestało istnieć, tylko nielicznym udało się przeżyć - przypomina Joanna Sobańska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie. -  Był wśród nich Marek Edelman, który po wojnie przy Pomniku Bohaterów Getta rokrocznie składał pęk żółtych kwiatów – najczęściej żonkili.

 

Więcej o tej wzruszającej akcji przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego

 

Zobacz też: Co było przyczyną morderstwa przy Słowackiego?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama