Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Symboliczne wsparcie niepotrzebne

Stowarzyszenie Kresy Pamięć i Przyszłość nie podpisze umowy na dofinansowanie projektu, w ramach którego chciało zorganizować uroczystości patriotyczne na Wołyniu. Impreza ma charakter symboliczny, podobnie jak kwota, jaką miasto zaproponowało na ten cel.
Symboliczne wsparcie niepotrzebne

Autor: http://kresy-pamieciprzyszlosc.org.pl/

- Nie oznacza to, że rezygnujemy z organizowania tego wydarzenia. Po prostu w związku z symbolicznym partycypowaniem w kosztach, jakie zaproponowało miasto, będziemy radzić sobie bez tych pieniędzy - mówi prezes stowarzyszenia Krzysztof Krzywiński.

Stowarzyszenie liczyło na to, że ratusz pomoże w zorganizowaniu centralnej uroczystości patriotyczno-edukacyjnej w miejscowości Przebraże na Wołyniu. Koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 12 tys. zł. Jak wylicza Krzywiński, weźmie w niej udział co najmniej 300 osób.

- Pieniędzy potrzebujemy na zorganizowanie wszystkiego, począwszy od transportu po poczęstunek dla uczestników - tłumaczy prezes stowarzyszenia. - Dbamy o wszystko, bo wiemy, że dla większości osób, które przyjeżdżają na te obchody, to wydarzenie, które zostaje w pamięci na całe życie. Jak zwykle będziemy na Wołyniu reprezentować więc mieszkańców Chełma, ale nie władze naszego miasta.

Uroczystości odbędą się w maju. Jak co roku weźmie w nich udział młodzież z chełmskich szkół - ZSO nr 6 i SP nr 4, kombatanci, członkowie stowarzyszenia, artyści.

- Tego typu spotkania to nie tylko momenty upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu, ale także możliwość integracji pokoleń, zapoznania się z historią tych terenów, wymianę poglądów oraz wspólnych rozmów - tłumaczy Krzywiński.- Właśnie dlatego zależy nam na tym, aby takie uroczystości były organizowane i dlatego staramy się to robić. Świadków tych historii jest już coraz mniej.

W Przebrażu będzie msza św., którą odprawi ordynariusz diecezji łuckiej oraz akademia patriotyczna w wykonaniu chełmskiej młodzieży. Oprawą muzyczną zajmie się jeden z chełmskich chórów. Uczestnicy odwiedzą także miejsca związane z 27. Wołyńską Dywizją AK oraz zwiedzą stare miasto Łucka, jako symbolu wielokulturowości tego regionu.

W okresie rzezi wołyńskiej fala mordów dokonywanych na ludności polskiej stopniowo przesuwała się ze wschodu na zachód. W maju 1943 r. grupy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wymordowały ludność 68 polskich wsi, spalone zostały wszystkie dwory szlacheckie w powiecie kowelskim. W czerwcu dokonano napadów na 78 wsi. Działająca na terenie Wołynia Armia Krajowa została zaskoczona rozwojem wypadków. Okręg Wołyń, podporządkowany bezpośrednio Komendzie Głównej AK, posiadał budowę szkieletową, bez oddziałów partyzanckich w terenie. Te ostatnie powstały dopiero w lipcu 1943 r. na bazie konspiracji i samoobron takich miejscowości jak m.in.  Przebraże. W 1944 r. stały się one trzonem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama