Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Dorohusk: Śpiewają już 45 lat

Jest jednym z najdłużej działających zespołów śpiewaczych na terenie gminy. W ubiegłą sobotę "Nadbużański Klon Zielony" świętował 45-lecie swojej działalności. Na uroczystość przybyli samorządowcy różnych szczebli, sympatycy zespołu i zaprzyjaźnione grupy śpiewacze.
Gm. Dorohusk: Śpiewają już 45 lat

Większość znała osiągnięcia zespołu z ostatnich lat, ale nie wszyscy wiedzieli, jak to się zaczęło. A zaczęło się od pani Marii Gnyz (obecnie Pawlik) nauczycielki Szkoły Podstawowej w miejscowości Zanowinie. Zauroczyły ją zabużańskie pieśni śpiewane przez panie z koła gospodyń wiejskich i ich niespotykane głosy. Zaproponowała, by utworzyć zespół. Większość kobiet, które wyraziły chęć przynależności do zespołu, urodziła się i wychowała na Wołyniu, dlatego od samego początku w repertuarze przeważały pieśni i zwyczaje tego regionu. W miarę upływu czasu wzbogacany był on przyśpiewkami i piosenkami wyciągniętymi ze starych śpiewników i kantyczek, a także własnymi utworami.

Po publicznych występach na terenie gminy Dorohusk i gmin sąsiednich przyszedł czas na pokazanie się szerszej publiczności i udział w konkursach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. Do najważniejszych sukcesów zespołu należy zdobycie "Złotej Baszta" na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1992 roku za wołyńskie pieśni weselne "Nadbużanski Klon Zielony" jest też pięciokrotnym zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych na tym festiwalach (w latach 1988, 1999, 2004, 2009 i 2013), a Józefa Stasiuk, jego członkini zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistek w roku 2014. Wieloma nagrodami pochwalić się też może Leokadii Prokopczuk, inna członkini zespołu.

Należy też wspomnieć o widowiskach obrzędowych prezentowanych przez zespół między innymi na Międzywojewódzkich Sejmikach Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. "Nadbużański Klon Zielony" wielokrotnie gościł też w programach telewizyjnych i radiowych. Za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury ludowej zespół otrzymał między innymi nagrodę imienia Oskara Kolberga, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku. Obecnie najczęściej występuje w składzie: Leokadia Prokopczuk, Józefa Stasiuk, Stefania RulkaAlina SieniawaBarbara Koguciuk. Kierownikiem zespołu jest Maria Nadworska.

Urodzinowe uroczystości z okazji 45-leci zespołu rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Dorohusku. Po jej zakończeniu wszyscy przenieśli się do pałacu Suchodolskich. "Nadbużański Klon Zielony" wystąpił z jubileuszowym koncertem. Były też wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości i życzenia dalszych sukcesów, do których oczywiście dołącza się też nasz redakcja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama