Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Janusz Mojak - Spółdzielnia Mleczarska Bieluch | Super Tydzień

Statuetka Chełmskiego Niedźwiedzia Biznesu 2018 w kategorii firma średnia przypadła Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch. Dodatkowo firma obchodzi w tym roku 90-lecie działalności, za co również została przez nas doceniona. O kondycji rynku, strategii działania oraz zdrowotności mleka rozmawialiśmy z prezesem Januszem Mojakiem.
Janusz Mojak - Spółdzielnia Mleczarska Bieluch | Super Tydzień

Marcin Petruk: Jak ocenia pan aktualny stan rynku mleczarskiego?

Janusz Mojak: Od dwóch lat sytuacja jest dobra, ale nie bardzo dobra. W kraju mamy nadprodukcję na poziomie 30%, co oznacza, że taką ilość produktów musimy eksportować za granicę. To powoduje wzrost cen w kraju i przenosi się na ceny głównego surowca, czyli mleka. W takim przypadku największe korzyści zyskuje ten, kto jest najbliżej konsumenta. W Polsce handel jest zdominowany przez międzynarodowe korporacje, więc rodzimy biznes często przegrywa z gigantami.

Bronimy się tym, że nasze mleko pochodzi z terenów ekologicznych, nieskażonych przemysłem. W produkcji wykorzystujemy także drobnoustroje, które nazywamy szczepionkami. Nadają one mleku smak, aromat i konsystencję. Ponadto, posiadamy nowoczesny park maszynowy, który umożliwia bezpieczną produkcję pod ciągłą kontrolą. Mamy też kwalifikowaną, kompetentną kadrę technologów, techników i inżynierów różnych specjalności. Dzięki temu działamy już 90 lat i z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy wdzięczności wszystkim pracownikom oraz osobom związanym ze spółdzielnią.

MP: Jak Spółdzielnia Mleczarska Bieluch radzi sobie w utrzymywaniu stabilnej pozycji na rynku?

JM: Kierujemy się dewizą, że "Jeśli będziesz robił tylko to, co sprawdziło się w przeszłości, pewnego dnia obudzisz się i zobaczysz, że wszyscy cię wyprzedzili". Nie boimy się odważnych decyzji, bo wiemy, że tylko innowacje są szansą na rozwój. W najbliższych latach planujemy zaś wykorzystać fundusze unijne, aby rozwijać się dalej. Obecnie zamknęliśmy dwa duże projekty technologiczne oraz podpisaliśmy umowę z ARiMR na projekt modernizacji chłodnictwa w oparciu o instalacje ekologiczne.

Kładziemy bardzo duży nacisk na jakość i naturalność naszych produktów. Kluczowym surowcem jest mleko. Trendy się zmieniają, coraz więcej klientów czyta etykiety, poszukując wartości prozdrowotnych. Z myślą o nich, nasza firma wprowadza na rynek nowy produkt, jogurt prebiotyczny. Zapewnia on zdrowie układu trawiennego i dobre samopoczucie. Zawiera aktywny błonnik, inulinę z cykorii, która przyczynia się do prawidłowej pracy jelit. Ma też naturalne składniki, stymulujące wzrost bakterii probiotycznych, korzystnie uzupełnia też mikroflorę, chroniąc nasz organizm.

MP: Czy wśród konsumentów rośnie świadomość tego, jak cenne wartości ma mleko i produkty na nim oparte?

JM: Bez wątpienia rośnie, Polacy wiedzą coraz więcej o korzyściach mleka dla organizmu. Węglowodany z nabiału dostarczają niezbędnej energii dla mózgu i całego organizmu. Białko bogate w związki mineralne zapewnia natomiast uczucie sytości. Mleko posiada też wapń, niezbędny budulec kości, zapewniający prawidłową pracę serca i układu mięśniowego. Te składniki mają także najwyższą bioprzyswajalność w organizmie.

Do 20. roku życia magazynujemy w organizmie 90% wapnia. Dlatego warto zadbać, aby jadłospis młodzieży był bogaty w nabiał. Dorosły człowiek powinien wypijać dwie szklanki mleka dziennie, dzieci zaś 3 - 4. Jeśli ktoś nie przepada za mlekiem, można je zastąpić jogurtem lub kefirem. W 2018 r. spożyliśmy ok. 226 litrów mleka na osobę. 10% z nas zmaga się z nietolerancją laktozy, ale są na szczęście dostępne produkty skierowane i dla nich, czyli mleko i przetwory bezlaktozowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama