Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Gorący temat

Stos butelek w domu. Czy zdążysz je oddać przed 1 października?

1 października zaczyna działać system kaucyjny. I to rodzi pytania, czy trzeba się spieszyć z oddaniem do sklepu pustych butelek, które Polacy mają w domach?

Systemu kaucyjny zacznie działać w środę 1 października. Od tego momentu:

  • przy zwrocie butelki plastikowej objętej systemem kaucyjnym, a więc ze znakiem systemu kaucyjnego, otrzymasz 50 groszy;
  • przy zwrocie puszki objętej systemem kaucyjnym, a więc ze znakiem systemu kaucyjnego, otrzymasz 50 groszy;
  • przy zwrocie butelki szklanej objętej systemem kaucyjnym, a więc ze znakiem systemu kaucyjnego, otrzymasz złotówkę.

Spieszyć się, czy nie?

– Pod zlewem trzymam przynajmniej 20 pustych butelek zwrotnych po piwie. To opakowania na wymianę. Kilka dni temu zacząłem się zastanawiać, czy mam je oddać do sklepu już teraz? Bo przecież od października to już raczej nie będzie możliwe – mówi nam pan Przemysław.

Te obawy są uzasadnione. W nowym systemie będą zwrotne tylko butelki z odpowiednimi etykietami i oznaczeniami. Oznacza to, że z obecnymi może być problem i będą musiały wylądować na śmietniku.

Tyle że tak się nie stanie. Bo od 1 października do końca roku system kaucyjny będzie w okresie przejściowym

Co oznacza okres przejściowy?

Te trzy miesiące są potrzebne po to, żeby producenci napojów pozbyli się, czyli wysłali do sklepów towar w starych opakowaniach i aby zaczęli produkować już w nowych. Te drugie, odpowiednio oznaczone, będzie się oddawało do sklepów w ramach systemu kaucyjnego.

„Oznacza to, że w okresie przejściowym będą mogły zostać wprowadzone do obrotu produkty, których opakowania nie spełniają wymogów wynikających z systemu kaucyjnego i w zakresie takich produktów nie będą miały zastosowania przepisy o systemie kaucyjnym dotyczące m.in. obowiązku pobierania kaucji” – wyjaśnia kancelaria prawna djp.

Otwarte jednak pozostaje pytanie o to, czy „starą” butelkę po piwie będzie można oddać do sklepu. Prawnicy z djp odpowiadają: „W okresie przejściowym będą mogły zostać wprowadzone do obrotu produkty, których opakowania nie spełniają wymogów wynikających z systemu kaucyjnego i w zakresie takich produktów nie będą miały zastosowania przepisy o systemie kaucyjnym dotyczące m.in. obowiązku pobierania kaucji”.

Prawdziwy start systemy? Najwcześniej styczeń 2026

Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności, w rozmowie z businessinsider.pl wyjaśnia, że tak naprawdę 1 października to data startu systemu. Ale pierwsze opakowania z odpowiednimi oznaczeniami pojawią się na półkach sklepowych dopiero w połowie listopada, a nawet w grudniu lub styczniu.

– Najwcześniej prawdopodobnie zobaczymy w systemie opakowania marek własnych sieci – mówi Andrzej Gantner.

I dodaje: 

– Realny termin startu systemu to najwcześniej początek przyszłego roku, a o powszechności możemy mówić od połowy przyszłego roku, gdy w system wejdą wszystkie duże firmy.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok Autor komentarza: igrzyska Treść komentarza: Na koniec 2026 r. prognozowany dług Miasta Chełm wyniesie 300 000 000 złotych!!!!!!!!!! Bawcie się, bawcie się i bijcie brawo JAKUBOWI BANASZKOWI!!!! Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:39 Źródło komentarza: Zmiany w organizacji ruchu na Dni Chełma. Sprawdź zamknięte ulice Autor komentarza: jmz Treść komentarza: Afera jakby bombę atomową znaleźli... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 13:41 Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie nad Jeziorem Białym. Nurek natknął się na niewybuch [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama