Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama
To co z tym abonamentem?

Nadal będzie trzeba płacić za telewizor i radio? Cały czas szukają pomysłu na abonament

Politycy od lat mówią o likwidacji abonamentu RTV. Są też pomysły, aby zastąpić go inną opłatą. Teraz ministerstwo kultury pracuje nad zmianami w mediach i... nadal nie wie, co się stanie z abonamentem.
Nadal będzie trzeba płacić za telewizor i radio? Cały czas szukają pomysłu na abonament
Kolejna podwyżka opłat za media już w styczniu 2026

Autor: Canva

Nowa ustawa medialna może drastycznie zmienić sposób funkcjonowania mediów publicznych w Polsce. Jej projekt znajduje się na etapie wpisania do wykazu prac rządu, ale nie wszystkie resorty go zaopiniowały. Po zakończeniu konsultacji projekt ma zostać przyjęty przez rząd, a następnie trafi pod obrady Sejmu i Senatu.

Transparentność i zmiany strukturalne w mediach publicznych

Projekt ustawy przewiduje szereg istotnych reform. Przede wszystkim planowana jest likwidacja Rady Mediów Narodowych, a także ograniczenie liczby kanałów telewizji publicznej – jednak bez jednoznacznego zapisu o przyszłości TVP Info. 

Kolejna zmiana dotyczy sposobu powoływania zarządów Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej. Mają one być wyłaniane w otwartych konkursach, transmitowanych na żywo. 

Reforma obejmie także Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która zostanie dostosowana do wymogów unijnych.

Nadal nie wiadomo, co będzie z abonamentem RTV

Jednym z kluczowych tematów dyskusji jest finansowanie mediów publicznych. Od wielu miesięcy zapowiadano, że abonament RTV zostanie zlikwidowany. Czy tak się wreszcie stanie? Niestety nadal nie wiadomo.

Swego czasu mówiło się o zastąpieniu abonamentu opłatą audiowizualną. Ściągałyby ją urzędy skarbowe razem z podatkiem dochodowym. Z tego źródła byłyby finansowane Telewizja Polska i Polskie Radio. Ze wstępnych szacunków wynikało, że wynosiłaby ona niecałe 10 zł.

Jak twierdzi rząd, obecny model abonamentu jest przestarzały, ponieważ w dobie smartfonów i komputerów trudno jednoznacznie określić, czym jest „odbiornik radiowy lub telewizyjny” w rozumieniu obowiązującej ustawy. Telewizory są dziś często wielofunkcyjnymi ekranami, a nie urządzeniami służącymi wyłącznie do odbioru sygnału telewizyjnego.

Opłaty w górę

Los abonamentu RTV nie jest przypieczętowany, dlatego na razie wszystko idzie starym trybem. Już wiadomo, że w 2026 roku wzrosną opłaty abonamentowe. Miesięczna stawka za odbiornik radiowy wyniesie 9,5 zł. Za używanie telewizora lub zestawu telewizyjno-radiofonicznego trzeba będzie zapłacić 30,5 zł miesięcznie.

W 2025 roku płacimy za radioodbiornik 8,7 zł miesięcznie, a miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,3 zł.

Możemy liczyć na zniżki w wysokości 3, 4, 5 albo 10 proc., jeśli zapłacimy za 2, 3, 6 miesięcy bądź rok z góry.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

miejscowy 18.07.2025 17:21
A przecież premier jakiś temu namawiał żeby nie płacić abonamentu. Sami strzelają sobie w stopę. Pewnie następne wybory do parlamentu chcą przegrać z kretesem.

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: andy Treść komentarza: może zapytacie o zdanie jakiegoś Polaka Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:30 Źródło komentarza: Zełenski bez Orderu Orła Białego. Ostra reakcja Kijowa. Sieć tętni od emocji Autor komentarza: m Treść komentarza: Skoro uświetniają uroczystości to organizatorzy tych uroczystości powinni stanąć na wysokości zadania i suto sypnąć groszem. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 08:18 Źródło komentarza: Chełmski chór Rapsodia zaproszony na prestiżowy festiwal do Hiszpanii. Potrzebne wsparcie Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga na zdjeciach powyzej) ma mozliwosc jechania ponad 60 mph, wiec prosze o nie szerzenie dezinformacji Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:43 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Mieszkaniec ale madrzejszy Treść komentarza: Boyeda (hulajnoga zalaczona na zdjeciu powyzje) jezdza ponad 60mph Data dodania komentarza: 24.06.2026, 18:36 Źródło komentarza: Chełm. Nastolatek na hulajnodze uderzył w samochód osobowy Autor komentarza: Ewa Treść komentarza: Czy gmina Żmudź przystąpi tak jak gmina Leśniowice do SIM (Spłeczna Inicjatywa Miezzkaniowa)? Przecież w Żmudzi są bloki. Wszyscy wiedzą ze w Żmudzi brakuje mieszkań dlatego młodzi ludzie wyjeżdają a na 100 % byli by chetni na mieszkania. Warto pomyśleć o tym. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 15:33 Źródło komentarza: Inwestycyjny rekord i demograficzne wyzwania. Tak radni w Żmudzi podsumowali miniony rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama