Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Hańsk: Zjadą się producenci mleka

5 września w Gospodarstwie Rolnym Agromarina w Kolonii Kulczyn odbędzie się spotkanie producentów mleka 2018. Do rozmów zaproszono hodowców z Włoch, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Super Tydzień Chełmski i Radio Bon-Ton.
Gm. Hańsk: Zjadą się producenci mleka

- Tematy, które poruszymy, dotyczą każdego z nas. Takie spotkania na poziomie regionalnym są bardzo ważne. Na Lubelszczyźnie, poza coroczną wystawą w Sitnie, nie mamy cyklicznych spotkań sektora mleczarskiego, dlatego chciałbym to zapoczątkować wśród lubelskich hodowców – mówi Rafał Stachura, współwłaściciel gospodarstwa "Agromarina" i prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Do rozmów na temat aktualnej sytuacji w produkcji mleka w różnych regionach Europy zaproszono hodowców z Włoch, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

- Myślę, że będzie to bardzo ciekawa rozmowa pokazująca, jak aktualnie kształtuje się sytuacja w różnych krajach i jak producenci sobie z nią radzą. Zaproszeni hodowcy produkują mleko w różnych warunkach klimatycznych i ekonomicznych. Każdy z nich ma inne uwarunkowania. Włochy są olbrzymim importerem mleka. Białoruś do niedawna kupowała mleko w Polsce. Natomiast Niemcy i Polska, ze względu na zdecydowanie większą produkcję, muszą wyeksportować mleko poza swoje granice. Z kolei Ukraina, z uwagi na olbrzymi potencjał rolniczy, z czasem może okazać się bardzo dużym konkurentem dla producentów z Unii Europejskiej, zwłaszcza dla nas – tłumaczy Stachura.

Podczas wykładów przedstawione zostaną innowacyjne rozwiązania wprowadzane do gospodarstw produkujących mleko. Pierwszy z nich poprowadzi prof. Igino Andrighetto z Uniwersytetu w Padwie (Włochy). Poruszy on temat wykorzystania nowatorskich technik badania paszy metodą NIR w przygotowywaniu TMR wozem paszowym. Anna Słania z CID LINES będzie mówić z kolei o kontroli mastitis w stadzie i jego wzmacnianiu poprzez wprowadzenie do zarządzania stadem programu "Keno-m". Wykład na temat wpływu urządzeń udojowych na wydajność i zdrowie krów wygłosi Krzysztof Dembowski z firmy DELAVAL. Grzegorz Krasiński, zootechnik z Instytutu Przyrodniczo-Technologicznego w Falentach powie o wpływie nowoczesnego systemu monitoringu SMARTBOW na poprawę dobrostanu bydła, zaś Przemysław Błaszczyk z firmy HIPRA wskaże, że kontrola jakości mleka jest opłacalna. Nie zabraknie również tematyki związanej z wpływem żywienia cieliczek na ich wzrost, zdrowie i późniejszą wydajność. Wykład ten wygłosi Józef Cogiel z Trouw Nutrition Polska.

Po wykładach wśród uczestniczących w spotkaniu hodowców zostanie rozlosowana roczna jałówka z hodowli Agromarina. Przygotowane są również inne nagrody od sponsorów spotkania. Na zakończenie odbędą się zajęcia praktyczne, podczas których badany będzie skład paszy w samojezdnym wozie paszowym firmy FARESIN przy użyciu urządzenia NIR firmy Itphotonics-poliSPEC.

Środowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama