Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 grudnia 2025 01:25
Reklama
Reklama
Rajd ku pamięci

Włodawa. IV Rajd Braci Taraszkiewiczów

10 maja we Włodawie odbędzie się IV Rajd Braci Taraszkiewiczów, wydarzenie poświęcone pamięci ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”, ppor. Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny” – dowódców Obwodu WiN Włodawa – ich podkomendnym i współpracownikom. Tegoroczna edycja rajdu nabiera szczególnego znaczenia ze względu na setną rocznicę urodzin ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Organizatorzy przygotowali program, który łączy elementy religijne, upamiętniające i edukacyjne, aby przybliżyć uczestnikom historię lokalnego oddziału partyzanckiego.
Włodawa. IV Rajd Braci Taraszkiewiczów

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą w kościele św. Ludwika we Włodawie. Następnie, około godziny 10:30, na cmentarzu wojennym we Włodawie odbędą się jubileuszowe obchody setnej rocznicy urodzin ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Ten centralny punkt wydarzenia ma na celu oddanie hołdu jednemu z kluczowych dowódców lokalnej konspiracji antykomunistycznej.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy rajdu wyruszą na trasy, które poprowadzą przez najważniejsze miejsca związane z historią oddziału partyzanckiego Obwodu WiN Włodawa. Podczas marszu zaplanowano zwiedzanie znaczących lokalizacji, wzbogacone krótkimi prelekcjami wygłoszonymi przez pracowników Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Eksperci przybliżą kontekst historyczny działalności oddziału, sylwetki braci Taraszkiewiczów oraz ich podkomendnych. W trakcie rajdu uczestnicy złożą wiązanki i zapalą znicze w miejscach pamięci na terenie Włodawy, co będzie formą zbiorowego upamiętnienia ofiar walki o niepodległą Polskę.

Zakończenie rajdu planowane jest na godzinę 14:00 lub 15:00, kiedy to uczestnicy dotrą na miejsce pikniku patriotycznego. Organizatorzy przygotowali koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, w tym harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz poczęstunek. 

IV Rajd Braci Taraszkiewiczów zapowiada się jako ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności i wszystkich zainteresowanych historią powojennego podziemia niepodległościowego. Tegoroczna edycja, wzbogacona o obchody setnej rocznicy urodzin ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, z pewnością utrwali pamięć o nich i ich walce o wolną Polskę.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama