O środki mogły się ubiegać samorządy, które liczą w sumie od dwóch do 10 tys. mieszkańców. Pod uwagę brane były przede wszystkim te projekty, które uwzględniały infrastrukturę do pobierania, uzdatniania i dystrybucji wody.
- Gospodarka wodno-ściekowa ma na celu obniżenie zużycia wody oraz ograniczenie ilości ścieków, co jest związane z ograniczonymi zasobami wody w przyrodzie. Efektem tego ma być poprawa środowiska naturalnego, czystości wód oraz gleby. Przyznane dofinansowanie z Unii Europejskiej umożliwi realizację kluczowych dla gmin inwestycji z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim mieszkańców, podnosząc jakość ich życia – wyjaśnił w czasie spotkania z włodarzami marszałek Stawiarski.
Na liście beneficjentów znalazła się także gmina Leśniowice, która dofinansowanie otrzymała jako jedyna w powiecie chełmskim. Samorząd będzie realizował projekt zatytułowany „Modernizacja sieci wodociągowej na terenie Gminy Leśniowice”. Pula zewnętrznych środków opiewa w przypadku Leśniowic na kwotę nieco ponad 3,1 mln zł.
- Inwestycja obejmuje budowę nowych rurociągów sieci wodociągowej obok istniejącego rozdzielczego układu wodociągowego. Instalacja powstanie w Leśniowicach i Majdanie Leśniowskim. Infrastruktura sprawia częste problemy eksploatacyjne, stąd potrzeba podjęcia tych prac. Istniejące przyłącza wodociągowe zostaną przepięte do nowej sieci wodociągowej, a obecnie pracująca sieć zostanie wyłączona z eksploatacji. Poddana zostanie też zakorkowaniu i zamuleniu. W ramach inwestycji zaplanowano również wymianę wadliwych zasuw i hydrantów w 65 lokalizacjach na terenie naszej gminy - mówi o szczegółach inwestycji wójt Joanna Jabłońska.
W ramach wszystkich umów powstaną 92 km sieci wodociągowych, natomiast długość sieci kanalizacyjnych w naszym regionie wzrośnie o 2,7 km. Przebudowanych i zmodernizowanych zostanie w sumie 15 stacji uzdatniania wody, 16 ujęć wody oraz dwie komunalne oczyszczalnie ścieków.
Czytaj także:








![Pożar w chełmskim Bieluchu. Akcja strażaków na terenie zakładu [FILM] Pożar w chełmskim Bieluchu. Akcja strażaków na terenie zakładu [FILM]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-w-chelmskim-bieluchu-sluzby-w-akcji-na-terenie-zakladu-film-1777354415.jpg)

![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [26-4-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-19-4-2026-1777154452.jpg)





Napisz komentarz
Komentarze