Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Niepokojące dane

Grypa w szczycie. 2,5 mln chorych, zaszczepionych dużo mniej

Ponad 2 mln osób w tym sezonie zachorowało już na grypę. To szczyt, ale myli się ten, kto sądzi, że niskie temperatury spowolnią wirusa. Swoje dorzuca jeszcze smog.
Grypa w szczycie. 2,5 mln chorych, zaszczepionych dużo mniej
W środku dr Pawel Grzesiowski, główny inspektor sanitarny

Autor: GIS

Ponad tysiąc zmarłych pacjentów i 2,5 mln chorych. Tak do tej pory wygląda sezon grypowy. Jak mówi główny inspektor sanitarny, właśnie znajdujemy się w szczycie okresu zachorowań. 

– I to są tylko szacunki oparte na podjętym leczeniu, a przecież jest spora grupa osób, które nie idą do lekarza, mimo że mają grypę. Zostają w domu i po prostu chorują poza systemem – powiedział w Radiu dla Ciebie dr Paweł Grzesiowski.

Za mało zaszczepionych przeciwko grypie

Mimo że przeciwko grypie można zaszczepić się łatwo, a seniorzy mogą to zrobić za darmo, to i tak niewielu Polaków sięga po tę ochronę. W tym sezonie zaszczepiło się około 1,7 mln osób.

Dzieje się tak pomimo tego, że lekarze cały czas przekonują, że to dobre rozwiązanie. Nawet jeżeli zaszczepionego choroba nie ominie, to będzie ją przechodził lżej i jest znacznie mniejsze zagrożenie wystąpieniem powikłań.

Zimno wirusom niestraszne. Wytrzymują nawet minus 80 stopni 

Zwykło się myśleć, że wirusom sprzyja umiarkowane zimno i wilgotność. W czasie poważniejszych mrozów choroba jest mniej groźna. To nieprawda.

– Wirusy świetnie znoszą niskie temperatury. My nawet w laboratoriach zamrażamy wirusy do temperatury minus 80 stopni i one przeżywają bez żadnego problemu. Po ogrzaniu są aktywne i zakażają ludzi – wyjaśnia Grzesiowski.

I to nie jedyny problem powiązany z mrozem. Gdy jest zimno, ludzie zaczynają mocniej ogrzewać domy – rozpalają kominki i piece. A to wzmaga smog. I ten w przypadku grypy też jest ważny.

– Drobne cząsteczki pyłu są dosłownie jak perskie dywany dla wirusa. One po prostu obsiadają te cząstki pyłu i podróżuje na nim do naszych ust – opisuje obrazowo szef GIS.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamaprzystań
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoelTreść komentarza: Rozdawanie 500+ nie zwiększyło dobrobytu u ludzi, tylko go zmniejszyło. Rząd nie daje, tylko zabiera.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:14Źródło komentarza: Pieniądze nie zwiększą liczby urodzeń. Trzeba  się otworzyć na inne rozwiązaniaAutor komentarza: TomcioTreść komentarza: Może warto przesuwać przetargi na wiosnę i latem robić remonty niż w grudniu. I tak macie szczęście, że pogoda jest na plusie i bez śnieguData dodania komentarza: 4.12.2025, 09:16Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Czy teraz Miasto zaciągnie kredyt na wkład własny? Bo ze słów prezydenta (o ile dobrze pamiętam) wynikało, że 100 mln wyda na bieżące potrzeby.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 15:34Źródło komentarza: Ugoda w sprawie infrastruktury pod terminal intermodalny w Chełmie. Miasto przygotowuje kolejny przetargAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: To jakiś drogi ten tłuczeń bo cała podwyżka wyniesie ok.4150zł miesięcznie. To dwa samochody tłucznia miesięcznie.Data dodania komentarza: 3.12.2025, 11:11Źródło komentarza: Gm. Białopole. Otworzyli oferty śmieciowych ofert. Samorządowcy przeżyli szok.Autor komentarza: SuperTreść komentarza: Niech remontują. Najpierw trzeba trochę postać w korkach żeby było lepiejData dodania komentarza: 3.12.2025, 07:01Źródło komentarza: Chełm. Asfalt położą w grudniu? „Jeżeli temperatura będzie około zera, można”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama