Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Jeszcze mniej nauki?

Ferii w szkole jest za mało? Rodzice chcą dodatkowych jesienią

Rok szkolny powinien być podzielony na trzy semestry. Dzięki temu doszłyby uczniom i nauczycielom nowe ferie jesienią. Co na to nauczyciele? Nie ma entuzjazmu.
Ferii w szkole jest za mało? Rodzice chcą dodatkowych jesienią

Autor: Canva

Skąd ten pomysł? Jego autorzy przywołują argument o zmęczeniu uczniów i nauczycieli. Powód? Nadmiar obowiązków. Dodatkowe jesienne ferie dałyby i uczniom i nauczycielom chwilę wytchnienia. 

Tak zorganizowany rok szkolny mają np. uczniowie w Niemczech. Jest podzielony na trzy trymestry. Dzięki temu uczniowie mają możliwość regularnego odpoczynku i lepszego rozłożenia sił. 

Tyle że – co ważne – to wiąże się z krótszymi wakacjami letnimi. Czy uczniowie w Polsce i ich rodzie to kupią?

Pięć dodatkowych dni wolnych w szkole

Ferie jesienne – według pomysłodawców – wypadałyby na przełomie października i listopada i obejmowały Wszystkich Świętych. Dzieci miałyby dodatkowo 5 dni wolnych od szkoły. 

Dodatkowe ferie jesienne byłyby jeszcze jednym czasem wolnym od szkoły. Poza wakacjami (te pozostałyby bez mian), feriami zimowymi oraz przerwą świąteczno-noworoczną. 

Zdaniem autorów tej propozycji i podobnych, taka zmiana byłaby korzystna dla nauczycieli, którzy – jak wynika z badań – są wyczerpani emocjonalnie i fizycznie. Potrzebują więcej czasu, żeby załapać oddech.

Te propozycje trafiły już do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co na to MEN?

Nie ma jeszcze – jak podał Portal Samorządowy – jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Zapewnia jednak, że propozycję przeanalizuje.

– Nad organizacją roku szkolnego trzeba się zastanowić. Do MEN trafia w tej sprawie wiele postulatów. Jest to jedna z sześciu-siedmiu najczęściej zgłaszanych przez rodziców spraw – powiedziała „Rzeczpospolitej” wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. 

Według niej uczniowie, którzy są przeciążeni nauką, mieliby dodatkową możliwość odpoczynku. 

Co na to nauczyciele?

Jesteście za wprowadzeniem ferii jesiennych? To pytanie z internetowej ankiety, którą przygotował Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli EduKaPol Szkolenia. Co z niej wynika?

  • 30 proc. nauczycieli popiera ten pomysł, 
  • 66 proc. – jest przeciwko, 
  • 4 proc. – nie ma zdania na ten temat. 

W opinii głosujących nauczycieli – kalendarz roku szkolnego już teraz jest pełen wolnych dni. Jak piszą w komentarzach:

„Żadnych ferii jesiennych. Po drodze jest Dzień Edukacji Narodowej, Wszystkich Świętych i jeszcze Narodowe Święto Niepodległości. Potem święta Bożego Narodzenia” – wyliczają.

Co prawda nauczyciele potwierdzają, że uczniowie są zniechęceni i przemęczeni. Tyle że ich zdaniem problem leży nie tyle po stronie zbyt małej liczby przerw w nauce, ile w ich nierównomiernym rozłożeniu w roku szkolnym. 

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: No zaraz, zaraz, ale dlaczego do tego jest wymagana jakaś "akcja"? Czy to nie powinna być zwykła codzienność ? Czyli dostajemy informację że jest jakiś poszukiwany, po czym ustalamy gdzie jest i zatrzymujemy ? Bo skoro robiąc "akcję" da się ustalić gdzie są i zatrzymać te osoby, to normalnie na co dzień też się da to zrobić, tylko wtedy nie ma pięknego nagłówka że przeprowadzono "akcję" i zatrzymano x osób ... bo co to będzie za nagłówek że zatrzymano jednego albo dwóch typków. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 15:34 Źródło komentarza: 118 osób zatrzymanych podczas akcji na Lubelszczyźnie. 22-letni Chełmianin uciekał przez taras [FILM] Autor komentarza: szmonces Treść komentarza: Niestety. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 14:28 Źródło komentarza: Zbliżają się tegoroczne Spotkania z Kulturą Żydowską w Chełmie! Autor komentarza: Rudyoszust Treść komentarza: Ciemnogród to cie spłodził Data dodania komentarza: 21.07.2026, 11:00 Źródło komentarza: Sądowy finał konfliktu w Siedliszczu. Prawomocny wyrok za zniesławienie Autor komentarza: Rudyoszust Treść komentarza: Wyrzucanie pieniedzy w błoto. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 10:56 Źródło komentarza: Ostatnia szansa na „Wakacje z wojskiem”. Blisko 6 tysięcy złotych i wojskowe doświadczenie czekają na ochotników Autor komentarza: Karola Treść komentarza: Trzeba było docenić za życia. Data dodania komentarza: 21.07.2026, 08:48 Źródło komentarza: Śp. Roman Małek pośmiertnie uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Chełm”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama