Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Chełm. Odwołanie szefa pogotowia. Kazimierczak: To sprawa polityczna

Po ponad dwóch miesiącach od skierowania wniosku do Rady Miasta Chełm marszałek województwa lubelskiego podjął decyzję o zwolnieniu Tomasza Kazimierczaka. - Według mnie jest to typowa sprawa polityczna, w końcu zbliżają się wybory, partia rządząca potrzebuje "stołków" - komentuje były już dyrektor.

Kazimierczak został odwołany z funkcji dyrektora Stacji Ratownictwa Medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie we wtorek (18 lipca).

Jako przyczynę marszałek wskazuje utratę zaufania do dyrektora po kontroli przeprowadzonej między 1 grudnia 2022 roku a 13 stycznia br. Miała wykazać nieprawidłowości w zakresie spraw organizacyjnych oraz gospodarki finansowej, a także związanych z realizacją zadań statutowych i przestrzeganiem przepisów "Prawo zamówień publicznych". 

- Ponadto Tomasz Kazimierczak jako Dyrektor zarówno w poprzednim, jak i bieżącym roku nie przestrzegał obowiązujących go procedur związanych z kierowaniem Stacją - czytamy w informacji służb prasowych marszałka.

- Trudno mi odnieść się do decyzji marszałka. Według mnie jest to typowa sprawa polityczna, w końcu zbliżają się wybory, partia rządząca potrzebuje "stołków". Przez lata zarządzałem tą jednostką - od 2011 roku Stacja miała dobry wynik finansowy, co roku wymieniany był tabor ambulansów, mamy jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy sprzęt w województwie, bardzo dobrze wykwalifikowanych ratowników, lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki. Uważam, że w przeciwieństwie do mianowanych przez Marszałka dyrektorów – patrząc na wyniki finansowe, na zarządzanie jednostką nie liczy się efekt pracy, a znajomości. - mówi nam były już dyrektor Kazimierczak. - Cóż takie są realia, oczywiście nie powiem, że nie jest mi przykro rozstać się po tylu latach ze Stacją, z osobami naprawdę zaangażowanymi w pracę, którzy wspierali nasze wspólnie podjęte decyzje. Dziękuję Wam wszystkim za dobre relacje. Wasze zaangażowanie i cóż mogę powiedzieć. Trzymajcie się - dodaje.

Urząd marszałkowski podkreśla również, że Rada Społeczna SRM wyraziła negatywną opinię na temat pracy dotychczasowego dyrektora. Podjęła uchwałę o nieprzyznaniu mu nagrody rocznej.

Za to Krzysztof Grabczuk, poseł KO, a jednocześnie członek Rady Społecznej SRM i były marszałek województwa chwali dotychczasową pracę dyrektora.

– Przez wszystkie lata, gdy był szefem, stacja maiła dodatni wynik finansowy. Osobiście uważam, że jest to decyzja polityczna – mówi poseł Grabczuk.

11 maja br. marszałek województwa Jarosław Stawiarski skierował na ręce przewodniczącego Rady Miasta Chełm Longina Bożeńskiego wniosek o wyrażenie zgody na odwołanie dyrektora SRM w Chełmie. Było to niezbędne, gdyż Tomasz Kazimierczak jest radnym miejskim, a co za tym idzie, jego praca podlega szczególnej ochronie. Gdy pracodawca, który chce wypowiedzieć umowę o pracę bądź obniżyć wynagrodzenie radnego, zobowiązany jest do złożenia wniosku oraz uzyskania uchwały rady gminy lub miasta, wyrażającej na to zgodę. Nad wnioskiem pochyliła się komisja skarg, wniosków i petycji RM. Za odwołaniem byli tylko Adam Kister i Agnieszka Ostrowska. Sprzeciwili się: Ryszard Dżaman, Piotr Jabłoński i Tomasz Otkała.

Podczas sesji Rady Miasta Chełm, po wyrażeniu opinii komisji, punkt obrad brzmiał już nieco inaczej, a mianowicie: Podjęcie uchwały w sprawie niewyrażenia zgody na odwołanie radnego Pana Tomasza Kazimierczaka ze stanowiska Dyrektora Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.  Radni w sprawie swojego kolegi nie byli zgodni. 10 z nich zagłosowało za uchwałą, a 7 sprzeciwiło się. Tym samym, zdaniem rady miasta, Kazimierczak powinien pozostać na stanowisku.

Posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marta Wcisło postanowiły podjąć działania w sprawie odwołania Kazimierczaka i  przeprowadzić kontrolę poselską w urzędzie marszałkowskim.

- Chciałyśmy sprawdzić, czy nie wywierano nacisków na kontrolerów przy sporządzaniu wniosków pokontrolnych po to, aby zdyskredytować kompetentnych dyrektorów, doprowadzić do ich zwolnienia, a na to miejsce wstawić politycznych przyjaciół z PiS. Celem kontroli było też sprawdzenie, czy prawdą jest, że zamiatano pod dywan nieprawidłowości w jednostkach zarządzanych przez PiS-owskich kolegów. Te nieprawidłowości mogły mieć wpływ na życie i zdrowie pacjentów - mówiła posłanka Gasiuk-Pihowicz.

Mimo to marszałek odwołał Kazimierczaka. Od środy (19 lipca) jego obowiązki przejęła Emilia Ignatowicz-Steć, która do tej pory pełniła funkcję pełnomocnika zarządu ds. analiz i kontrolingu w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Chełmie (od listopada 2020). Od maja 2019 roku do października 2020 była skarbnikiem miasta Chełm.

Czytaj też:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kosmita Treść komentarza: Życie i zdrowie jest nie w naszych rękach, tylko w rękach Boga! Data dodania komentarza: 5.06.2026, 11:31 Źródło komentarza: Gm. Ruda-Huta. Szymka Zelenta wspiera także Ania Dąbrowska. Niezwykła wizyta w Dzień Dziecka Autor komentarza: Andrzej Treść komentarza: Pojazdami terenowymi to po lesie jadą głownie myśliwi, ale to już niszczą drogi zgodnie z prawem... Data dodania komentarza: 5.06.2026, 11:00 Źródło komentarza: Gorąca debata o lasach w gminie Kamień. Padły ostre zarzuty Autor komentarza: m Treść komentarza: Mądrych inaczej nie brakuje. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zostanie przyjacielem sakiewki. Data dodania komentarza: 4.06.2026, 10:13 Źródło komentarza: Chełm. Przyjaciele Republiki z siedzibą w miejskiej jednostce? Miasto odpowiada: umowy nie było Autor komentarza: m Treść komentarza: No właśnie. Módl się abyś nie musiał osobiście ogłaszać zbiórki. Data dodania komentarza: 4.06.2026, 09:58 Źródło komentarza: Gm. Ruda-Huta. Szymka Zelenta wspiera także Ania Dąbrowska. Niezwykła wizyta w Dzień Dziecka Autor komentarza: franek Treść komentarza: Nie jesteś odosobniony. Masz rację. Problem w tym, że wielu nie wie, lub nie chce wiedzieć o prawdzie z przeszłości. Od zarania dziejów ludzie wyżynali się na wzajem. Data dodania komentarza: 4.06.2026, 09:55 Źródło komentarza: Oburzenie po decyzji Wołodymyra Zełenskiego. Czy Chełm zwróci tytuł Miasta Ratownika?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama