Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Konkurs i outdoroowa wystawa w chełmskim muzeum

Młodzież poznaje historię chełmskich Żydów oraz ich kulturę i tradycję. Na platformie Zoom spotka się z potomkami rodzin żydowski, odwiedzi Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze. Będzie też wyjątkowa wystawa prezentująca wspomnienia osób, które przeżyły getto chełmskie...
Chełm: Konkurs  i outdoroowa wystawa w chełmskim muzeum
Uczestnicy projektu, młodzież I LO w Chełmie pod opieką Anny Popielewicz w siedzibie muzeum chełmskiego

Autor: Dorota Bida, Adiunkt Dział Historii, Muzeum Ziemi Chełmskiej

To wszystko organizuje Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, które w ramach konkursu grantowo-stypendialnego Fundacji Forum Dialogu realizuje zadanie: „Upamiętnić Zagładę. Ekspozycja: Życie i Zagłada chełmskich Żydów w 80. rocznicę „likwidacji” getta w Chełmie".

- W ramach projektu prowadzone są już działania edukacyjne z młodzieżą przybliżające historię chełmskiej społeczności żydowskiej oraz ich kulturę i tradycję. Na platformie Zoom odbędą się spotkania z potomkami rodzin, planowana jest wizyta w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze - informuje Dorota Bida, adiunkt działu historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

80. rocznica "likwidacji" getta w Chełmie jest okazją do tego, aby przybliżyć temat zagłady z perspektywy świadków i ocalałych. W maju 1942 roku Niemcy rozpoczęli zagładę chełmskiej żydowskiej społeczności. Był to dopiero początek deportacji ludzi do obozu w Sobiborze. W transportach zginęło mnóstwo kobiet z dziećmi i ponad tysięczna grupa słowackich Żydów. Jesienią i zimą 1942 roku nastąpiła największa akcja deportacyjna. 6 listopada 1942 r. zarządzono zakaz wstępu do żydowskiej dzielnicy. Miał on trwać do 15 listopada i zagrożony był karą śmierci. Ta najbrutalniejsza akcja zakończyła istnienie 15-tysięcznej chełmskiej społeczności żydowskiej.

- Poprzez wspólne działania w ostatnich latach udaje się nam odbudować utracone relacje z drugim, trzecim pokoleniem chełmskich Żydów ocalonych z Holokaustu i rozproszonych po wielu zakątkach świata. Dowodzi to o triumfie nad złem, triumfie życia nad Zagładą. Dziś, gdy dramat wojny w Ukrainie rozgrywa się na oczach całego świata, gdy wciąż istnieją totalitarne reżimy i wybuchają nowe konflikty zbrojne, świadectwo o tamtych czasach jest szczególnie ważne. Na nas spoczywa obowiązek troski, aby je przypominać, utrwalać prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom ku przestrodze - dodaje Dorota Bida.

Wystawę outdoroową Życie i Zagłada chełmskich Żydów w 80 rocznicę „likwidacji” getta w Chełmie, która zostanie zaprezentowana 6 listopada, tworzyć będą: afisze, zdjęcia i archiwalia ze zbiorów: Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie, The Yad Vashem Institute, Ghetto Fighters House Lohamei HaGeta'ot, United States Holocaust Memorial Museum, Archiwum Obrazu Dziedzictwa Pruskiego bpk – Bildagentur. 

- Na wystawie zaprezentowane zostaną wspomnienia osób, które przeżyły getto chełmskie i zostawiły świadectwo. Mają one ogromną wartość informacyjną oraz są bezprecedensowym nośnikiem ludzkich przeżyć. Planujemy także włączenie fotografii --pamiątek od potomków Ocalałych, zrzeszonych w Chelmer Organization of Israel - mówi Bida.

Opaska z naszytą Gwiazdą Dawida (ręcznie wykonana) Chełm getto,1940-1942 Zbiory Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama