Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama baner reklamowy

Chełm. Biblioteka wdraża nowy sytem. Niedogodności są nieuniknione

System biblioteczny Alma i wyszukiwarka Primo mają zapewnić lepszą funkcjonalność i szybszy dostęp do publikacji. Nie tylko do zbiorów Chełmskiej Biblioteki Publicznej, ale również Biblioteki Narodowej. Aktualnie trwa wdrażanie systemu, przez co czytelnicy mogą mieć problemy z korzystaniem z konta i katalogu.
Chełm. Biblioteka wdraża nowy sytem. Niedogodności są nieuniknione

- Blokada rezerwacji książek i ich zamawiania przedłużona została do 31 sierpnia. Jest to spowodowane wdrażaniem nowego systemu bibliotecznego i sprawdzeniem poprawności wdrożonych danych oraz uzupełnianiem bibliograficznych rekordów - informuje Anna Małysz, kierownik Działu Rozwoju i Promocji CHBP. - Rezerwacje i zamówienia, które zostały dokonane przed 1 sierpnia, czyli w poprzednim systemie bibliotecznym, należy powtórzyć nie wcześniej niż 1 września. Początkowa faza wdrożenia nowego systemu może nieść za sobą pewne niedogodności. Czytelnicy mogą mieć problemy z korzystaniem z katalogu i konta użytkownika, specyficznym działaniem systemu czy niecałkowitą migracją danych. Użytkownicy, po wcześniejszej zmianie hasła, mogą logować się na konto biblioteczne i korzystać z katalogu online. 

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti jest w trakcie wdrażania najnowocześniejszego systemu bibliotecznego Alma razem z wyszukiwarką Primo. Takie narzędzia wykorzystują najlepsze biblioteki świata, jak np. Uniwersytet Harvard lub Oksford. Innowacyjność systemu pomaga w szybszym dostępie do informacji dotyczących zbiorów biblioteki oraz połączonych katalogów Biblioteki Narodowej. Zapewni to lepszą jakość obsługi czytelników, optymalizację czasu pracy bibliotekarzy oraz zmniejszenie kosztów, które wiążą się z utrzymaniem informatycznej infrastruktury.


Wśród przydatnych funkcji wyszukiwarki Primo znaleźć można m.in.: intuicyjne i szybkie wyszukiwanie publikacji, sprawdzanie dostępności zbiorów w całej Polsce (tych, które są podłączone do systemu Alma), zawężenie wyników wyszukiwania i zamawianie publikacji do wybranej filii biblioteki, możliwość otrzymywania powiadomień o tym, że zamawiana książka jest dostępna albo że zbliża się termin zwrotu książki czy sprawdzanie statusu zamówień.

Nowy katalog dostępny jest pod adresem 

W Polsce z systemu Alma korzystają już: Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Wojewódzkie Biblioteki Publiczne w Lublinie i w Kielcach. 

Koszty związane z wdrożeniem i utrzymaniem systemu pokrywa Biblioteka Narodowa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025”.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama