Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Stachniuk Optyk

Na razie proszą, ale mogą też odciąć. Pierwsze gminy w województwie lubelskim już zakazały podlewania

Rolnicy z niepokojem obserwują niebo i czekają na deszcz. Suszy przyglądają się również samorządy i niektóre podejmują w tym zakresie zdecydowane kroki. Sprawdziliśmy, jakie decyzje podejmują włodarze z województwa lubelskiego.
Na razie proszą, ale mogą też odciąć. Pierwsze gminy w województwie lubelskim już zakazały podlewania

Autor: screen Google Maps / Świat Wody

Pierwsze gminy w województwie lubelskim już odpowiedziały na przedłużający się stan suszy. W Józefowie nad Wisłą oraz w Mełgwi amatorzy ogródków powinni przykręcić kurki i skupić się na pozyskiwaniu wody z alternatywnych źródeł np. z opadów. 

– Od 2015 roku mamy w Polsce permanentną suszę, która zajmuje coraz większy obszar. Mówimy o suszy meteorologicznej, która później przeradza się w suszę rolniczą lub glebową. (…) Wysokie parowanie, wysoka temperatura, brak opadów, niska wilgotność gleby. Rolnicy mają problem. W tym momencie tak naprawdę cała gospodarka ma problem – mówił w rozmowie z Interią Grzegorz Walijewski, hydrolog IMGW-PIB.

Ta sytuacja jest bardzo niekorzystna nie tylko dla roślin, które nie mogą prawidłowo się rozwijać, ale również dla całego klimatu, który zmienia się na naszych oczach. Słowo „susza” jest coraz częściej przywoływane na określenie tego, co się z nim dzieje. Potrzebne są również przemyślane działania, żeby jej przeciwdziałać. Są to m.in. zakazy i apele stosowane przez polskie gminy – mieszkańcy nie mogą podlewać kwiatów, napełniać basenów i myć samochodów. W najgorszym scenariuszu może nawet zabraknąć wody do picia.

Powstała interaktywna mapa

Według informacji zebranych przez „Świat Wody”, na razie ten problem pojawił się w kilkunastu gminach leżących niemal w każdej części Polski.

„Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno-administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Jednocześnie informujemy, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody” – czytamy w komunikacie włodarzy Nowej Słupi.

„W czasie suszy nie podlewaj wodą z wodociągu, żeby inni mieli co pić” – piszą z kolei urzędnicy z Góry Kalwarii.

Takich miejscowości jest więcej

Grupa pasjonatów specjalizujących się w tematach związanych z wodą przygotowała specjalną mapę, na której na bieżąco oznaczane są miejscowości wprowadzające zakazy i alerty. Jej twórcy na bieżąco uzupełniają informacje o tego typu komunikatach. Obecnie oznaczone są na niej:

- Józefów nad Wisłą,
- Góra Kalwaria,
- Czerwińsk nad Wisłą,
- Witnica,
- Kobierzyce,
- Mełgiew,
- Bulkowo,
- Górzno,
- Choceń,
- Nowa Słupia,
- Małomice,
- Przodkowo,
- Pobiedziska,
- Gogolin,
- Godziesze Wielkie,
- Płoniawy-Bramura,
- Łysomice,
- Okonek,
- Daleszyce.

Sprawdziliśmy również, czy zagrożenie zostało już rozpoznane w powiecie chełmskim. Tymczasem włodarze chełmskich gmin nie podjęli żadnych zdecydowanych kroków, które miałyby pomóc w oszczędzaniu wody. Urzędnicy ze wszystkich lokalnych samorządów zgodnie przyznają, że nie planuje się tymczasem wprowadzenia żadnych regulacji w tym zakresie. 

- Wielu mieszkańców z naszej gminy korzysta z przydomowych studni, więc zasoby wodne mają w pewien sposób zabezpieczone. Jako samorząd nie podejmowaliśmy do tej pory decyzji o wprowadzeniu zakazu podlewania - mówi Andrzej Kosz, sekretarz gminy Rejowiec Fabryczny.

Twórcy mapy proszą na Facebooku o przesyłanie kolejnych komunikatów i zapowiadają, że mapa dostępna na  [TEJ STRONIE] będzie aktualizowana minimum raz w tygodniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama