Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama

Chełm: Kolej inwestuje w młodych

Prawie 50 szkół współpracuje już z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. Teraz do tego grona dołączył Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Uczniowie będą mogli szkolić się pod okiem pracowników Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.
Chełm: Kolej inwestuje w młodych

Przed świętami została podpisana umowa o współpracy między PLK a Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Dzięki temu uczniowie będą mieli możliwość kształcenia się pod okiem wykwalifikowanych pracowników kolei. Oprócz lekcji młodzież będzie mogła skorzystać z praktyk zawodowych. Osoby z najlepszymi wynikami mogą się ubiegać o comiesięczne stypendium. Po ukończeniu nauki będą mieli możliwość dostania pracy w PLK S.A.

– Dobrze wykształcona kadra specjalistów na kierunkach kolejowych to gwarancja kompetentnych pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Cieszymy się, że zainteresowanie kierunkami kolejowymi systematycznie rośnie i zwiększa się liczba szkół, które podejmują współpracę z PLK - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak przekazała Dorota Bakasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie, stypendia oraz możliwość stałej pracy od razu po zakończeniu nauki jest na pewno motywacją do nauki zawodu.- Dzięki współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. możemy przygotować i wykształcić wykwalifikowanych pracowników transportu kolejowego. Nasi uczniowie będą mogli skorzystać z atrakcyjnych praktyk zawodowych, wiedzy i doświadczenia kolejarzy, którzy będą wspierać naszych absolwentów.

Chełmska szkoła jest już trzecią placówką w województwie lubelskim, która rozpoczęła współpracę z PLK. Dotychczas były to: Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Generała Franciszka Kleeberga w Dęblinie. 14 uczniów z tych placówek otrzymuje stypendia kolejowe. W całej Polsce w semestrze letnim 2020-2021 było 234 stypendystów, a w semestrze zimowym 2021/2022 - aż 275. Uczniowie mogą kształcić się na takich kierunkach jak: technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego i technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.

Współpraca ma polegać nie tylko na prowadzeniu przez pracowników PLK zajęć i praktyk. Uczniowie będą również uczestniczyli w tzw. wyjściach technicznych. To podczas nich będą mogli w praktyce nauczyć się zawodu, zapoznać z urządzeniami kolejowymi i specyfiką pracy. Do tego nauczą się bezpiecznego prowadzenia ruchu. Szkoły zaopatrzone zostaną w odpowiednie materiały, np. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory. Poza tym w szkołach organizowane będą zawodowe konkursy, dni otwarte oraz plebiscyty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama