Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Chełm: Ciepło tańsze za kilka lat

Miasto wraz z fundacją Cemex realizuje projekt, dzięki któremu na przestrzeni kilku lat miejska ciepłownia przejdzie modernizację i będzie zasilana w inny sposób niż dotychczas. Ma być ekologicznie i taniej.
Chełm: Ciepło tańsze za kilka lat

Autor: Fot. MPEC Chełm

- Miasto wychodzi naprzeciw wyzwaniu, którym jest proces transformacji energetycznej zachodzący obecnie w Polsce. To właśnie ten proces powoduje konieczność modernizacji w jednostkach wytwórczych i stawia miasto przed wyborem: albo inwestujemy w projekt Elektrowni Chełm, dzięki której za 2-3 lata zniwelujemy stawki opłat za ciepło, które przy zakupie emisji CO2 będą drastycznie wzrastać, albo tolerujemy gwałtowne wzrosty cen i nie przywracamy niskiego poziomu - wyjaśnia Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta.

Jak przekonują urzędnicy, jest to również korzystne rozwiązanie dla MPEC. Jeśli bowiem spółka nie zmniejszy udziału węgla w produkcji ciepła do 2025 roku, będzie musiała liczyć się z karami.

- Obecnie MPEC podejmuje działania na rzecz przejścia na alternatywne źródła energii i zmniejszenia śladu węglowego w produkcji ciepła. Z pewnością do tego typu działań zaliczyć można modernizację sposobu zasilana, zapoczątkowaną porozumieniem z Cemexem - dodaje Zarzycki.

Pierwszym etapem przechodzenia na alternatywne źródła energii przez MPEC jest zakup energii cieplnej odpadowej z instalacji produkcyjnych z cementowni w Chełmie w ilości 8,0 MW. Pierwsze dostawy ciepła planowane są na czwarty kwartał 2022 roku, prawdopodobnie na przełomie września i października.

Następnym etapem, realizowanym na przestrzeni kolejnych lat, będzie dalszy zakup energii cieplnej z cementowni w Chełmie w ilości 42 MW. Energia ta wytwarzana będzie w nowo budowanej elektrociepłowni, opalanej paliwami odpadowymi. Planowane zakupy energii mają zabezpieczyć w większości potrzeby sieci ciepłowniczej w ciągu roku. Pozostała brakująca ilość energii będzie produkowana w MPEC-u.

Co ważne, kupując ciepło od Cemexu, miejska spółka nie będzie musiała opłacać prawa do emisji CO2.

- Energia będzie produkowana na potrzeby cementowni, a ciepło popłynie do chełmskich domów. Najprawdopodobniej ceny ciepła w Chełmie po zakończeniu realizacji projektu, czyli za dwa, trzy lata, będą jednymi z najniższych w całym województwie - prognozują urzędnicy ratusza.

Budowa instalacji Elektrowni Chełm została rozpoczęta 21 września 2021 roku na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę z dnia 15 września 2020 roku. Obecnie trwają prace ziemne oraz palowanie pod fundamenty. Inwestycja jest realizowana zgodnie z założonym przez inwestora harmonogramem.

- Inwestorem w procesie budowy instalacji Elektrowni Chełm oraz jej przyszłym właścicielem i operatorem jest Spółka Elektrownia Chełm Sp. z o.o. z siedzibą w Chełmie. Udziałowcami są dwa podmioty: Cemex Polska Sp. z o.o. oraz czeska spółka Energo-Slezsko s.r.o. - informuje Katarzyna Górniak-Łojek z firmy Cemex.

Czytaj także: Podwyżki ciepła dobijają mieszkańców

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama