Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 12 sierpnia 2022 20:16
Reklama

Powiat krasnostawski: Szpak znów na czele druhów

21 stycznia po raz piąty odbył się powiatowy zjazd delegatów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Prezesem oddziału powiatowego pozostał były starosta Janusz Szpak. We władzach oddziału też nie doszło do większych zmian.
Powiat krasnostawski: Szpak znów na czele druhów
Autor: Fot. PSP Krasnystaw

Druhowie obradowali w Gminnym Ośrodku Kulturyw Fajsławicach, gdzie jest siedziba OSP. Spotkanie rozpoczęto wręczeniem odznaczeń związkowych. Złote medale Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Tadeusz Zdunek, Krzysztof Radziewski, Artur Sysa i Sławomir Kamiński. To samo wyróżnienie w kolorze brązowym dostał Adam Adamiak. Srebrny medal Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Lubelskiego powędrował do Dariusza Pylaka, a brązowy do Stanisława Antoszka.

Delegaci zadecydowali o wyborze 21-osobowego składu Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP. Prezesem na kolejne pięć lat został ponownie Janusz Szpak. Funkcje wiceprezesów zachowali: Zbigniew Ostrowski, Tadeusz Zdunek i Leszek Waręcki. Nowym sekretarzem został Jerzy Szadura, a skarbnikiem Janusz Dobosz.

Ponadto, w skład prezydium zarządu weszli: Dariusz Pylak, ks. Jarosław Wójcik (nowy kapelan krasnostawskich służb mundurowych), Edyta Gajowiak-Powroźnik, Jacek Lis i Krzysztof Radziewski. Pozostałymi członkami zostali: Zdzisław Sawa, Jacek Rondoś, Edward Bobel, Dariusz Sysa, Ryszard Pszenniak, Marian Książek, Marcin Sokół, Tadeusz Chruściel, Grzegorz Jasiński i Wiesław Bereza.

Komisji rewizyjnej będzie przewodniczył Henryk Knap, a jej członkami zostali: Artur Sawa, Leszek Proskura, Czesław Berbeć i Zbigniew Domański. Ponadto wybrano 13-osobowy skład delegatów na zjazd wojewódzki i dwie osoby do władz wojewódzkich.

Posłuchaj w Radiu Bon Ton: Druhowie z Krasnegostawu wybrali nowe władze

 

W powiecie krasnostawskim działa 98 jednostek OSP, które liczą łącznie 2430 druhów i 106 druhen. Piętnaście jednostek jest wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wiceprezes Zbigniew Ostrowski mówi, że w dobie pandemii działania ratowniczo-gaśnicze przebiegają normalnie. Ubolewa tylko, że koronawirus utrudnia przeprowadzenie zawodów strażackich i konkursów wiedzy pożarniczej i dodaje, że oddział powiatowy Związku OSP RP jest przygotowany do ich organizacji. Podkreśla, że w każdej gminie powołany jest zespół strażacki, który zajmuje się dowożeniem starszych ludzi do punktów szczepień przeciw Covid-19. 

- W trakcie zjazdu przyjęliśmy uchwałę programową na kadencję 2021-2026. Priorytetem jest stałe zwiększanie środków na wyposażenie i działalność jednostek skupionych w oddziale powiatowym. Dzięki owocnej współpracy z Komendą Powiatową PSP w Krasnymstawie w ostatniej kadencji otrzymały ponad trzy i pół miliona złotych, za co panu komendantowi Dariuszowi Pylakowi serdecznie dziękujemy - mówi Zbigniew Ostrowski.

- Można powiedzieć, że z początkiem bieżącego roku otrzymaliśmy również prezent w postaci ustawy o dodatku do emerytur dla strażaków. Mogą go otrzymać mężczyźni czynnie działający w ochotniczych jednostkach co najmniej 25 lat i kobiety działające 20 lat. Czekamy jeszcze na przepisy wykonawcze. Ze świadczenia ratowniczego w wysokości 200 zł będzie można skorzystać od 1 stycznia. Być może dodatkowo zachęci to młodsze pokolenia do wstępowania w szeregi OSP - dodaje.

Czytaj także: McDonald's buduje restaurację w Krasnymstawie

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama