Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Czy szukanie pomocy u psychologa to coś złego, wstydliwego? Absolutnie nie!

Przez wiele lat w Polsce panowała dziwna zmowa milczenia wokół problemów i zaburzeń psychicznych. I choć społeczny odbiór specjalistycznych terapii znacząco się poprawił, to do ideału – a w zasadzie należałoby napisać „normy” – jeszcze daleka droga. Doświadczenie pokazuje, że najwięcej wątpliwości i uprzedzeń budzi to, co nieznane. Dlatego razem z ekspertami ze Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Seksuologicznej postanowiliśmy nieco przybliżyć ten złożony, niezwykle istotny temat.
Czy szukanie pomocy u psychologa to coś złego, wstydliwego? Absolutnie nie!

Twój problem wcale nie jest mniej ważny, jeżeli innych dotykają kłopoty większego kalibru

Podejście na zasadzie „nie ma co narzekać, bo może być gorzej” nijak nie przybliża do rozwiązania problemów. A odkładanie ich na później, spychanie na bok może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przykład żywcem wzięty ze strony spps.pl – smutek, przygnębienie, przykre przeżywanie ogółu wydarzeń, niemożność odczuwania radości. Dla wielu brzmi to jak kiepski dzień, tymczasem w rzeczywistości lepiej potraktować to jako sygnał alarmowy. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą im senność, brak energii, krótki sen, poczucie zagrożenia, a także bóle głowy, suchość jamy ustnej, brak apetytu czy spadek wagi. To wszystko mentalne oraz fizjologiczne objawy depresji, przez wielu psychoterapeutów uważanej za najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Prawidłowa diagnoza wymaga jednak przynajmniej kilku spotkań i szczerych rozmów z psychologiem. A jedynym trwale skutecznym „lekiem” na głęboką, zaawansowaną depresję jest połączenie psychoterapii z indywidualnie dobieranymi środkami farmakologicznymi.

 

Terapeuci gwarantują zachowanie pełnej dyskrecji oraz zawodowego profesjonalizmu

I co chyba jeszcze ważniejsze, nie ferują żadnych ocen ani wyroków. Zadaniem psychologa jest niesienie pomocy, wskazanie pacjentowi właściwej drogi do psychicznej równowagi. Bez złośliwych docinek, jakie często towarzyszą zwierzaniu się rodzinie, przyjaciołom czy znajomym. Również wobec osób, które wypowiadają się anonimowo w internecie. Kultura hejtu trzyma się mocno – jeżeli ktokolwiek w sieci okazuje słabość, może mieć pewność że ktoś brutalnie to wykorzysta, aby podbudować własne ego. Terapeuta zachowuje bezstronność, ale też nie powstrzymuje się przed wskazywaniem ewentualnych przewinień czy zaniedbać swojego podopiecznego. Szczerość pozwala stanąć w prawdzie i zmierzyć się z konsekwencjami własnych działań. Jeśli chcesz się uzyskać skuteczną pomoc psychologiczną, musisz się całkowicie otworzyć, i w pełni zaufać osobie, która chce cię wysłuchać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama