Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zamek w Krupem zmieni oblicze

Nowy dziedziniec, platforma widokowa i odtworzenie komnat w piwnicach - to tylko niektóre elementy rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Samorządowcy liczą, że obiekt odzyska blask i stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny.
Zamek w Krupem zmieni oblicze

Pod koniec kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na realizację zadania "Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem". Planowana wartość inwestycji to blisko 9,95 mln zł. Wkład własny stanowić będzie 15 proc., czyli niespełna 1,5 mln zł. Reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. Planowany czas realizacji zadania przypadnie na okres 31 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r.

W ramach dokumentacji architektonicznej, wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia, przewidziane jest m.in. wykonanie restauracji dziedzińca głównego. Powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową.

Dziedziniec będzie też pełnił funkcję sceny podczas wydarzeń plenerowych (sobótki, koncerty, kiermasze oraz inne wydarzenia kulturalne). Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i tzw. sgraffitów umieszczonych na attykach.

W ramach projektu zaplanowano również odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku, z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstaną alejki z ławeczkami i oświetleniem oraz uporządkowane zostaną fosy.

Wykonane będą obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz drugi most prowadzący do dworu Rejów. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz iluminacja zamku. Przewidziane są również prace archeologiczne.

Koncepcje i założenia tego zadania zostały wcześniej sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego.  

Warto dodać, że gmina przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. Jest to drugi obiekt tego typu w Polsce. Pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach.

Rewitalizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży, w tym uzupełnieniu tynków oraz wykonaniu bramy drewnianej z okuciami, zabezpieczającej wejście do wieży. Przewidziano również wymianę dachu, wykonanego z gontu, ułożenie posadzki z cegły w środku wieży oraz opaski z kamienia wokół obiektu.

Integralną częścią projektu jest również zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowanie drogi dojazdowej.

Zobacz też: Chełmskie osiedla przejdą przemianę


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama