Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 19:28
Reklama

Zamek w Krupem zmieni oblicze

Nowy dziedziniec, platforma widokowa i odtworzenie komnat w piwnicach - to tylko niektóre elementy rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Samorządowcy liczą, że obiekt odzyska blask i stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny.
Zamek w Krupem zmieni oblicze

Pod koniec kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na realizację zadania "Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem". Planowana wartość inwestycji to blisko 9,95 mln zł. Wkład własny stanowić będzie 15 proc., czyli niespełna 1,5 mln zł. Reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. Planowany czas realizacji zadania przypadnie na okres 31 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r.

W ramach dokumentacji architektonicznej, wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia, przewidziane jest m.in. wykonanie restauracji dziedzińca głównego. Powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową.

Dziedziniec będzie też pełnił funkcję sceny podczas wydarzeń plenerowych (sobótki, koncerty, kiermasze oraz inne wydarzenia kulturalne). Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i tzw. sgraffitów umieszczonych na attykach.

W ramach projektu zaplanowano również odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku, z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstaną alejki z ławeczkami i oświetleniem oraz uporządkowane zostaną fosy.

Wykonane będą obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz drugi most prowadzący do dworu Rejów. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz iluminacja zamku. Przewidziane są również prace archeologiczne.

Koncepcje i założenia tego zadania zostały wcześniej sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego.  

Warto dodać, że gmina przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. Jest to drugi obiekt tego typu w Polsce. Pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach.

Rewitalizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży, w tym uzupełnieniu tynków oraz wykonaniu bramy drewnianej z okuciami, zabezpieczającej wejście do wieży. Przewidziano również wymianę dachu, wykonanego z gontu, ułożenie posadzki z cegły w środku wieży oraz opaski z kamienia wokół obiektu.

Integralną częścią projektu jest również zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowanie drogi dojazdowej.

Zobacz też: Chełmskie osiedla przejdą przemianę


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZwnekTreść komentarza: Chcieć to sobie mogą, ja sprzedaję za dużo mniejszą cenę i też naprawdę jest niewiele chętnych. Zresztą sporo pojawia się ogłoszeń w okolicach 4500zł i te oferty gdzie jest powyżej 6k za metr zaczynają wyglądać śmiesznie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:55Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do Białopola
Reklama
Reklama