Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:19
Reklama

Zamek w Krupem zmieni oblicze

Nowy dziedziniec, platforma widokowa i odtworzenie komnat w piwnicach - to tylko niektóre elementy rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Samorządowcy liczą, że obiekt odzyska blask i stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny.
Zamek w Krupem zmieni oblicze

Pod koniec kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na realizację zadania "Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem". Planowana wartość inwestycji to blisko 9,95 mln zł. Wkład własny stanowić będzie 15 proc., czyli niespełna 1,5 mln zł. Reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. Planowany czas realizacji zadania przypadnie na okres 31 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r.

W ramach dokumentacji architektonicznej, wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia, przewidziane jest m.in. wykonanie restauracji dziedzińca głównego. Powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową.

Dziedziniec będzie też pełnił funkcję sceny podczas wydarzeń plenerowych (sobótki, koncerty, kiermasze oraz inne wydarzenia kulturalne). Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i tzw. sgraffitów umieszczonych na attykach.

W ramach projektu zaplanowano również odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku, z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstaną alejki z ławeczkami i oświetleniem oraz uporządkowane zostaną fosy.

Wykonane będą obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz drugi most prowadzący do dworu Rejów. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz iluminacja zamku. Przewidziane są również prace archeologiczne.

Koncepcje i założenia tego zadania zostały wcześniej sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego.  

Warto dodać, że gmina przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. Jest to drugi obiekt tego typu w Polsce. Pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach.

Rewitalizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży, w tym uzupełnieniu tynków oraz wykonaniu bramy drewnianej z okuciami, zabezpieczającej wejście do wieży. Przewidziano również wymianę dachu, wykonanego z gontu, ułożenie posadzki z cegły w środku wieży oraz opaski z kamienia wokół obiektu.

Integralną częścią projektu jest również zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowanie drogi dojazdowej.

Zobacz też: Chełmskie osiedla przejdą przemianę


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama