Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Chroniczny brak snu dotyka miliony z nas - oto jak go rozwiązać

Jesteśmy narodem cierpiącym na chroniczny niedobór snu. Liczba osób cierpiących na bezsenność podwoiła się od czasu wybuchu pandemii. Ponad jedna trzecia (35%) dorosłych stale ma problemy z utrzymaniem snu przez całą noc, a kolejna jedna trzecia (33%) regularnie budzi się wcześniej niż planowała.
  • 28.09.2022 09:39
  • Autor: Grupa Tipmedia
Chroniczny brak snu dotyka miliony z nas - oto jak go rozwiązać

To powoduje, że każdej nocy tracimy wiele godzin snu i chociaż zwykle myślimy, że można to naprawić poprzez solidne siedem lub osiem godzin w następnej nocy lub w weekendy, nasze ciała są o wiele bardziej złożone i potrzebują o wiele więcej czasu na regenerację. Jedno z badań wykazało, że pełna regeneracja po jednej godzinie straconego snu trwa cztery dni.

Chroniczny brak snu powoduje "deficyt snu", którego nasze ciało nie może nadrobić. Większość z nas próbuje nadrobić zaległości w sobotę i niedzielę, ale zbyt długie spanie w weekendy oznacza, że trudno jest nam zasnąć w niedzielę wieczorem i cykl deficytu snu trwa dalej, tworząc w ten sposób błędne koło.

Trzymaj się schematu spania

Konsekwencja jest kluczowa, zwłaszcza jeśli chodzi o porę budzenia się. Stała rutyna snu przeciwdziała niedoborom snu i pozwala naszemu organizmowi wejść w zdrowy rytm. Kładzenie się, żeby spróbować nadrobić zaległości, tylko pogarsza sen na dłuższą metę. Dlatego jeśli jesteś mocno niewyspany i czujesz, że wpływa to na Twoje funkcjonowanie to postaraj się zdrzemnąć, ale nie dłużej niż pół godziny.

Mózg ma zdolność szybkiej regeneracji i te kilkadziesiąt minut snu może pobudzić Cię do życia, jednocześnie nie zaburzając schematu snu.Jeżeli szukasz sprawdzonych informacji na temat zdrowia na medicot.pl znajdziesz bardzo wiele sprawdzonych porad.

Ustal zdrową rutynę przed snem

Upewnij się, że przed snem się wyciszasz. Zastanów się, co robisz - jeśli oglądasz przed snem wiadomości, to może zmień je na komedię, nie złość się na ludzi w mediach społecznościowych, użyj aplikacji do medytacji, by się zrelaksować, i nie wykonuj pracy, po której spodziewasz się od razu zasnąć. Wielu osobom w zaśnięciu pomagają specjalnie stworzone do tego ścieżki dźwiękowe. Spróbuj włączyć muzykę relaksacyjną lub dźwięki natury zanim położysz się spać i koniecznie zasłoń okna. Im więcej światła wpada do Twojej sypialni, tym trudniej będzie Ci zasnąć.

--- Artykuł sponsorowany ---