Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Chełmska uczelnia pionierem zarządzania kryzysowego [ZDJĘCIA]

W piątek, 6 października, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie oficjalnie otworzyła Laboratorium Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN (SZK JAŚMIN).
Labolatorium w PANS

Ceremonię otwarcia uroczyście poprowadzili rektor uczelni prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z prorektorem prof. PANS dr. hab. Józefem Zającem, kierownikiem Katedry Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym dr. Rafałem Sieczką oraz prezesem zarządu firmy TELDAT Sebastianem Cichockim.

Laboratorium SZK JAŚMIN to nowoczesne rozwiązanie, wprowadzone w odpowiedzi na rosnące potrzeby i wyzwania stawiane przed uczelnią. Szczególną uwagę zwrócono na poprawę procesów zarządzania kryzysowego i przepływu informacji. 
System ten, będący jednym z pierwszych tego rodzaju w Polsce, stanowi innowacyjne narzędzie, dedykowane zarówno strukturom krajowym, jak i sojuszniczym (NATO i UE) w zakresie zarządzania kryzysowego. 

Laboratorium SZK JAŚMIN zapewnia kompleksowe wsparcie teleinformatyczne dla działań administracji publicznej, w tym służb mundurowych i wojska, podczas sytuacji kryzysowych oraz zadań prewencyjnych. System ten wspiera procesy zarządzania, planowania, kierowania oraz monitorowania rzeczywistych zagrożeń o charakterze polityczno-militarnym i niemilitarnym.

- Otworzyliśmy już kilkanaście laboratoriów w Polsce, np. na Akademii Sztuki Wojennej czy Wojskowej Akademii Technicznej. Zauważyliśmy jednak rosnące zainteresowanie uczelni, które w swoich strykturach mają kierunki związane z zarządzaniem kryzysowym. Jak wszyscy wiemy, zarządzanie kryzysowe na chwilę obecną wymaga integracji wszystkich służb w jednym środowisku, czyli ciągłej wymiany informacji między służbami na jednej płaszczyźnie. System Zarządzania Kryzysowego JAŚMIN, który został wdrożony w chełmskim laboratorium, takie działania umożliwia. Pozyskanie informacji ze wszelkich dostępnych źródeł, czy to będą kamery, czy czujniki np. związane z meteorologią czy z nasiąkaniem wałów przeciwpowodziowych - dla nas są to wszystkie sensory, które na mapach cyfrowych można zobrazować oraz pozyskiwać te informacje, nawet przez setki, czy tysiące kilometrów. I co najistotniejsze - ta informacja będzie spójna dla wszystkich służb – mówił Daniel Lemke, dyrektor operacyjny firmy TELDAT, która drożyła system w chełmskiej uczelni.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku np. dużego wypadku kolejowego wszystkie służby mają te same informacje w jednym momencie. Mogą się również wymieniać informacjami, a później przeanalizować przebieg całego zdarzenia i zobaczyć, która służba, w jaki sposób zadziałała i co można ewentualnie poprawić. 

- Uruchomiliśmy pracownię z profesjonalnym oprogramowaniem do zarządzania kryzysowego SZK JAŚMIN. To oprogramowanie, które do tej pory było wykorzystywane głównie przez wojsko i służby mundurowe. Nasza uczelnia zawsze stawiała na profesjonalne przygotowanie naszych absolwentów do tego, żeby w sposób świadomy i z pełną wiedzą mogli wchodzić w życie zawodowe i do tego właśnie oprogramowanie wdrożone od dziś w laboratorium było niezbędne. Niewiele podmiotów w Polsce zajmujących się kształceniem posiada tego typu oprogramowanie. Mam nadzieję, że dzięki właściwemu przygotowaniu naszych absolwentów sytuacje takie, z jakimi zmierzyliśmy się nie tak dawno temu, jeśli chodzi choćby o falę uchodźców z Ukrainy, nie będą żadnym problemem dla służb, ale także również nie będzie problemu z obsługa takich sytuacji kryzysowych przez naszych studentów jak i absolwentów - mówił rektor.

Laboratorium SZK JAŚMIN będzie używane m.in. jako narzędzie zarządzania uczelnią oraz do tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych. Ponadto umożliwi efektywne zarządzanie informacją w celu podnoszenia jakości kształcenia.

Jednym z zastosowań tego systemu będzie wykorzystanie go w trakcie zajęć praktycznych dla studentów kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne od roku akademickiego 2023/24. Studenci będą mieli możliwość zdobywania praktycznych doświadczeń w rzeczywistym środowisku pracy, korzystając z innowacyjnego i kompleksowego oprogramowania SZK JAŚMIN. Proces dydaktyczny będzie koordynowany przez Katedrę Nauk o Bezpieczeństwie oraz Katedrę Zarządzania Bezpieczeństwem Narodowym.

Wdrożenie tego rozwiązania było możliwe dzięki realizacji projektu, pn. "PROGRAM ROZWOJOWY PWSZ W CHEŁMIE", nr POWR.03.05.00-00-Z102/17, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Poniżej galeria zdjęć. 

Czytaj także:
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamareklama Bon Ton
KOMENTARZE
Autor komentarza: chełmianinTreść komentarza: a prezydent mówi że wszystko jest w porządkuData dodania komentarza: 31.10.2024, 12:43Źródło komentarza: Chełm. Kontrowersje wokół oznakowania na cmentarzu komunalnymAutor komentarza: dyletanciTreść komentarza: Ławeczka z postacią Idy nie jest pomnikiem, a skwer nie jest skwerem Idy Heandel!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:36Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: propagandaTreść komentarza: Co tu obiecywać, przecież wiadomo, że w 2027 r. Natalia Jędruszczak nie będzie dyrektorem muzeum - tego, czy tamtego.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:34Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: LeokadiaTreść komentarza: Przecież od początku było wiadome, że nic z tego nie będzie! Tak jak z młynem Michalenki!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 07:13Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...Autor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Tak się kończą megalomańskie pomysły na coś o czym nie ma się bladego pojęcia, panie Prezydencie. Łapanie a właściwie próby łapania jednocześnie kilku srok za ogony, nigdy nie kończy się dobrze.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 20:33Źródło komentarza: Chełm. Nowy statut, stara awantura, czyli kontrowersji wokół muzeum ciąg dalszy...
Reklama
Reklama
Reklama