Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Jednak będą Mieszkania Plus

Na osiedlu Zachód powstaną pierwsze bloki w ramach programu Mieszkanie Plus. Miasto przekaże na ten cel teren, który ma w swoich zasobach. Trwa zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jednak będą Mieszkania Plus

Wprawdzie rządowy program preferuje tereny skarbu państwa, ale jak się okazuje, jest na to sposób.

- W wielu miastach, gdzie rozpoczęto już prace przygotowawcze lub nawet budowlane, znajdowały się grunty skarbu państwa. Są też samorządy, które rozważają przekazanie na ten cel własnych terenów. Właśnie do tej grupy moglibyśmy dołączyć - mówi prezydent Agata Fisz. - Analizowaliśmy różne obszary miasta, gdzie znajdują się grunty będące własnością samorządu. Jednym z takich miejsc jest osiedle Zachód, dla którego trwa już zmiana miejscowego planu zagospodarowania.

Opracowanie dotyczy powierzchni około 6,5 hektara. Chodzi o tereny położone na południowy wschód od skrzyżowania ulicy Zachodniej i ul. Związku Strzeleckiego w kierunku ul. Majdan. Choć nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń co szczegółów rozplanowania tego terenu, bardzo prawdopodobne jest, iż znajdą się tam grunty przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne. Plan obejmować ma również nowy układ komunikacyjny, zapewniający dojazd do nowych bloków.

- Zmiana planu jest już zaawansowana, ale do publicznego wyłożenia potrzeba jeszcze trochę czasu. Sądzę, że na tym terenie będzie mogło powstać co najmniej kilka budynków wielorodzinnych - mówi Jerzy Dobrowolski p.o. dyrektora wydziału gospodarki przestrzennej, architektury i budownictwa.

Miasto jeszcze nie ma wiedzy o dokładnej liczbie mieszkań w ramach programu. - Ogólne zasady programu Mieszkanie Plus zostały opisane przez ustawodawcę. Skorzystać z niego może wiele osób, w tym m.in. ci, którzy znaleźli się w swoistej pułapce finansowej. Ich dochody są zbyt niskie, aby mogli otrzymać kredyt hipoteczny na warunkach rynkowych, ale często zbyt duże, by mogli starać się np. o mieszkanie komunalne. To jest realny problem wielu osób - przyznaje prezydent Chełma. - Jako samorząd chcemy korzystać z wszelkich możliwości jakie się pojawiają, zarówno z funduszy unijnych, jak i z rządowych programów.

Zobacz też: Rondo przy Skarbówce prawie gotowe.

Jeszcze przed uwolnieniem terenów pod inwestycje miasto planuje spotkać się z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości i podpisać pierwsze porozumienia.

- Mam nadzieję, że budowa bloków w ramach programu Mieszkanie Plus będzie mogła rozpocząć się już w przyszłym roku - mówi prezydent Fisz.

Władze miasta nie wykluczają, iż takie mieszkania będą powstawać także w innych częściach miasta. Obecnie trwają zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla siedmiu obszarów Chełma, a bardzo prawdopodobne, iż miasto przystąpi do kolejnych tego typu procedur.

Jednocześnie w chełmskim magistracie analizowane są możliwości budowy nowego budynku wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi. Do stawiania kolejnego bloku przygotowuje się również miejska spółka Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., która sukcesywnie rozbudowuje osiedle przy ul. Synów Pułku. Obecnie są tam cztery budynki wielorodzinne, w których jest ponad 130 mieszkań. W nowym bloku będzie kolejnych około 30 lokali.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama