Aplikacja zamiast dokumentów

  • 13.09.2017, 10:29
  • MP
Aplikacja zamiast dokumentów
Do końca bieżącego roku planowane jest wprowadzenie mDokumentów, aplikacji, która zwolni kierowców z posiadania zwykłych dokumentów w czasie jazdy. System, testowany od maja w czterech miastach, przynosi pozytywne rezultaty. Prawdopodobnie za kilka miesięcy mandaty za brak dokumentów podczas kontroli przejdą do historii.

Za brak prawa jazdy, ubezpieczenia OC oraz dowodu rejestracyjnego podczas kontroli grozi mandat w wysokości 50 złotych za każdy z tych dokumentów. Wiele wskazuje jednak na to, że do końca roku ulegną zmianie przepisy w tym zakresie. Ministerstwo Cyfryzacji od pewnego czasu wdraża bowiem projekt mDokumenty, czyli system dokumentów elektronicznych, zawierający wszelkie niezbędne dane. Obecnie wersja pilotażowa tego rozwiązania jest testowana w Ełku, Koszalinie, Łodzi oraz Nowym Wiśniczu i zawiera elektroniczny dowód osobisty. Wyniki są jak dotąd zadowalające, co jest kolejnym argumentem dla wprowadzenia w życie.

Dlaczego nie warto kupować opon na złomie? SPRAWDŹ nasz raport TUTAJ

Jak ma działać system mDokumentów? Każdy kierowca, który zechce z niego skorzystać, będzie musiał zarejestrować się na stronie www.obywatel.gov.pl i aktywować usługę za pośrednictwem Profilu Zaufanego eGo. Policja, wyposażona w specjalne terminale mobilne, będzie weryfikować naszą tożsamość w systemie na podstawie podanego podczas kontroli numeru telefonu lub numeru PESEL. Jeśli te będą zgodne, kierowca otrzyma smsa z kodem potwierdzającym tożsamość, a tym samym dającym dostęp do danych pojazdu, zawartych również w papierowych dokumentach. Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza jednak, że aplikacja nie będzie obowiązkowa i papierowe dokumenty nie znikną z obiegu. Kierowcy będą mogli używać ich zamiennie z aplikacją.

Jeśli kolejne testy systemu mDokumentów będą równie pomyśle jak dotychczasowe, aplikacja wzbogacona o dokumenty niezbędne kierowcy będzie dostępna pod koniec bieżącego roku.

 

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tedi
tedi 15.09.2017, 23:30
pomysl niegłupi, ciekawe tylko, kto zapłaci za to wszystko ?? podatnicy czyżby ??

Pozostałe