Pamięci ofiar UPA

  • 17.07.2017, 10:11 (aktualizacja 17.07.2017 11:18)
  • MP
Pamięci ofiar UPA
W sobotę ulicami Chełma po raz piąty przeszedł Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Uczestnicy upamiętnili Polaków, którzy zginęły z rąk UPA podczas masowych mordów podczas II wojny światowej.

V. Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej, zorganizowany przez grupę Młodzi Patrioci Chełm oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm, poprzedziła msza święta w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy na osiedlu Zachód. Po niej uczestnicy wyruszyli spod zegara na deptaku i przeszli pod pomnik Piety Wołyńskiej. Tam złożyli kwiaty i wieńce. Wraz z chełmskimi grupami, w marszu wzięli udział przedstawiciele innych stowarzyszeń z województwa, w tym, Narodowy Świdnik, Narodowy Krasnystaw, ONR Brygada Lubelska i Narodowa Bychawa.

Rzeź wołyńska, masowe ludobójstwa mniejszości polskiej przez oddziały UPA, miała miejsce od lutego 1943 do początków 1944. Kulminacją zbrodni była tzw. Krwawa Niedziela w lipcu 1943 roku. Do tej pory nie jest dokładnie wiadome, ile ofiar pochłonęło ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów. Według badań polskich historyków, podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 50 000 do 60 000 osób, choć niektórzy podają, że więcej.

O bolesnych wspomnieniach chełmian mieszkających dawniej na Wołyniu pisaliśmy tutaj: Historia pisana cierpieniem

 

 

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe