Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Rusza budowa nowoczesnego muzeum w Sobiborze

Duża polana w Sobiborze, gdzie były masowe groby ofiar hitlerowskiej zagłady, została przykryta geowłókniną. Jeszcze w tym roku mają stanąć w tym miejscu mury nowoczesnego muzeum.
Rusza budowa nowoczesnego muzeum w Sobiborze

- Jest to teren o powierzchni ponad półtora hektara. Plac zostanie później wysypany kamieniem – relacjonuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku, które zarządza terenem byłego obozu zagłady w Sobiborze.

Jeszcze w tym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie firmy, która zajmie się budową obiektu muzealnego. Rozstrzygnięcie planowane jest w połowie czerwca. Według zapewnień władz Państwowego Muzeum na Majdanku, prace powinny rozpocząć się niezwłocznie, aby przed zimą budynek był w stanie tzw. surowym otwartym.

Kiedy budowa zostanie zakończona? O tym zdecyduje komitet sterujący, w skład którego, oprócz Polski, wchodzą również: Izrael, Holandia i Słowacja. Przedstawiciele tych państw podejmą także decyzję, jaki będzie ostateczny zakres projektu upamiętnienia ofiar obozu. Głównie chodzi o włączenie do tej architektury komór gazowych, odkrytych przez archeologów w trakcie prac badawczych prowadzonych w Sobiborze na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Zanim ruszy budowa muzeum, w Sobiborze jeszcze raz pojawią się archeolodzy.

- Państwowe Muzeum na Majdanku zleciło nam przygotowanie tzw. podstawy pod budynek. Musimy jeszcze raz przebadać teren, na którym on stanie – tłumaczy Wojciech Mazurek z firmy archeologicznej Sub Terra.

Muzeum w Sobiborze będzie miało powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 760 mkw. Połowę zajmie tzw. stała ekspozycja, która będzie ukazywała wystawę dokumentującą dzieje hitlerowskiego obozu zagłady. Planowane są także pomieszczenia dla pracowników, punkt informacji i obsługi zwiedzających oraz salę do zajęć edukacyjnych.

Nad całością prac czuwa komisja rabiniczna do spraw cmentarzy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama