Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Bank Spółdzielczy

Smaczne i lekkostrawne pomidory

Są niezwykle cenione ze względu na smak, aromat, wartości odżywcze. Pomidory, bo o nich mowa, zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków – każdy równie pyszny. Poza czerwoną, najbardziej chyba popularną barwą, pomidory mogą być również żółte, różowe, pomarańczowe, ciemnofioletowe, a nawet czarne.
Smaczne i lekkostrawne pomidory

Pomidory należą do roślin z gatunku psiankowatych. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Do Europy dotarły dopiero w XV wieku, po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Nie od razu trafiły na stoły. Początkowo były uznawana za rośliny trujące.

 

Hodowano je jedynie dla dekoracyjnych owoców. Dopiero od XIX wieku na stałe zagościły w kuchni. W Polsce ich popularność rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Obecnie nie sposób wyobrazić sobie wielu dań bez pomidorów, jak choćby pizza czy popularna zupa – pomidorówka. Kuchnia włoska oraz hiszpańska słyną z potraw z dodatkiem pomidorów. Warzywa te idealnie nadają się do spożywania na surowo, przygotowywania mrożonek, przetworów: sosów, soków a nawet dżemów oraz do marynowania i suszenia. Są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawierają m.in. tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu potas (280 mg/100 g). Reguluje on m.in. ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę serca, usuwa nadmiar wody. W pomidorach występuje ponadto betakaroten – naturalny przeciwutleniacz, oraz likopen walczący z wolnymi rodnikami (działa przeciwnowotworowo, pozwala zachować młody wygląd na dłużej), a ponadto witamina C. Przy tym są niskokaloryczne – 15 kcal w 100 g.

 

Co ciekawe, w sałatkach nie należy łączyć świeżych pomidorów i ogórków. Zawarty w ogórkach enzym rozkłada i niszczy witaminę C w pomidorach. Co roku w Bunol w Hiszpanii, pod koniec sierpnia organizowana jest wielka bitwa pomidorowa – La Tomatina. Impreza trwa przez tydzień i przyciąga rzesze turystów z całego świata. Podobne bitwy odbywają się również w Polsce.

 

Podzielcie się z nami przepisami na Wasze ulubione dania z wykorzystaniem tych pysznych warzyw. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: bolce zaczynaj szaleć - na rejowieckiej to se zrobił tor wyścigowyData dodania komentarza: 17.05.2024, 08:39Źródło komentarza: Wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Pasażerka wylądowała w szpitalu
Reklama
Reklama
Reklama