Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm. Uczniowie będą szukać swoich korzeni

Dokładnie trzy tygodnie pozostały do zakończenia konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz" Archiwów Państwowych i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Chełm. Uczniowie będą szukać swoich korzeni

Do 24 kwietnia uczniowie za pośrednictwem swoich szkół mogą składać prace, które powinny zawierać drzewo genealogiczne rodziny oraz jego opis. Jak to zrobić? Podpowie Poradnik młodego genealoga, który jest dostępny na stronie archiwarodzinne.gov.pl

- Poradnik wskazuje na to, gdzie zajrzeć i jakie dokumenty będą przydatne do stworzenia drzewa genealogicznego. Gdzie szukać dokumentów, choć należy pamiętać, żeby najpierw sprawdzić w domu, w swoich domowych szufladach, kuferkach czy pamiątkach. Często mamy w swoich archiwach rodzinnych dokumenty oczywiste, czyli metryki urodzenia, akty urodzenia, małżeństwa, ale są inne dokumenty, które możemy mieć w domu, a niekoniecznie znajdziemy je gdzie indziej. Dokumenty nieoczywiste to np. świadectwa czeladnicze, czyli uzyskujące tytuł wykonywania jakiegoś zawodu - mówi Żaneta Wasyjczuk, starsza archiwistka z chełmskiego oddziału AP w Lublinie. 

Konkurs skierowany jest do klas 4-7 szkół podstawowych. Organizatorzy chcą, żeby w przyszłości był rozszerzony także o klasę ósmą. Są też pomysły na włączenie do niego również klas ze szkół średnich, bo wtedy to byłaby bardziej świadoma praca, która zapadłaby uczniom w pamięć.

- Drzewa genealogiczne zapisane są w szkolnej podstawie programowej i głównie są realizowane w klasach czwartych, ale są też obecne w edukacji wczesnoszkolnej. Nie byłaby to więc dla dzieci nowość, choć nie byłoby też to łatwe, bo jednak do wykonania jest drzewo plus opis historii swojej rodziny. Drzewo można stworzyć, rysując je, malując lub wykonać poprzez różnego rodzaju programy i aplikacje, które są dostępne w internecie. Opis tego drzewa może być w różnej formie, np. nagrania dźwiękowego, może on być jako podkład do prezentacji, w której umieścimy też to drzewo i wszystkie zgromadzone materiały, czyli skany, zdjęcia swoich dokumentów rodzinnych, fotografii, zdjęcia pamiątek rodzinnych. Można nagrać film z członkami swojej rodziny, którzy po prostu po kolei będą wspominać tych, których już nie ma, a którzy są na drzewie genealogicznym - dodaje archiwistka.

Więcej informacji znajduje się na stronie: 

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama