Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Gm. Kamień. Zimowe mroki rozświetlą nowe lampy. Jakie i gdzie?

Na tę jakościową zmianę oczekiwały z niecierpliwością nie tylko władze gminy, ale i mieszkańcy. Zarówno jednym, jak i drugim zależy na tym, aby było nie tylko taniej, ale przede wszystkim jaśniej.
Gm. Kamień. Zimowe mroki rozświetlą nowe lampy. Jakie i gdzie?

Źródło: Gmina Kamień

Wójt Dariusz Stocki wyjaśnia, że zakład energetyczny przeprogramował już nowe lampy w taki sposób, aby mogły świecić dłużej. Do tej pory uliczne oświetlenie wyłączało się automatycznie o godzinie 20. Teraz ze światła będzie można korzystać o dwie godziny dłużej. 

- W ramach projektu udało nam się wymienić w sumie 520 opraw oświetleniowych na terenie całej gminy. Stare oprawy zastąpiły całkowicie nowe, a źródłem światła są w nich diody LED. Jaśniej będzie teraz w 15 miejscowościach: Józefinie, Kamieniu-Kolonii, Kamieniu, Strachosławiu, Mołodutynie, Wolawcach, Haliczanach, Koczowie, Natalinie, Czerniejowie, Andrzejowie, Pławanicach, Pławanicach-Kolonii, Ignatowie-Kolonii oraz Ignatowie. Nowe lampy to również jeden z elementów realizowanej przez nas gospodarki niskoemisyjnej – mówi wójt Stocki. 

A nie są to czcze deklaracje. Przewiduje się, że dzięki modernizacji oświetlenia, emisja zanieczyszczeń, szczególnie szkodliwych dla jakości życia, zmniejszy się na terenie gminy o prawie 72% - w tym emisja CO2 o ok. 100,65 Mg na rok. Zużycie energii zasilającej oświetlenie uliczne spadnie z poziomu 180 204,02 KW na 50 822,06 KW. Inwestycja, co oczywiste, pozwoli zachować w kieszeni samorządu zaoszczędzone środki. Do tej pory znaczne kwoty wydawano nie tylko na opłacenie faktur za pobór energii, ale też na okresową konserwację i tak przestarzałego oświetlenia. 

-Na to zadanie otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości niecałych 590 tys. zł, a w sumie na wymianę oświetlenia wydaliśmy niespełna 714 tys. zł. Poprawi się znacząco bezpieczeństwo, a to jest przecież bezcenne – mówi wójt Dariusz Stocki.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama