Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Gm. Ruda-Huta. Czy afrykański pomór świń opanuje nasz region?

Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Dość powiedzieć, że występowanie ogniska ASF stwierdzono w związku z odstrzeleniem w Rudce jednego zakażonego dzika. Czy zdążył zarazić innych przedstawicieli swojej populacji lub zwierzęta hodowlane? O tym przekonamy się już wkrótce.
Gm. Ruda-Huta. Czy afrykański pomór świń opanuje nasz region?
zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Freepik

Obecnie wiadomo tylko tyle, że po dokonaniu odstrzału wykonano wszystkie niezbędne czynności przewidziane w specjalnej procedurze, to znaczy umieszczono tuszę w chłodni, a następnie zutylizowano.

- W chłodni przetrzymywano już inne tusze, a więc zachodziła konieczność zutylizowania wszystkich przechowywanych, padłych zwierząt i zdezynfekowania tego miejsca. Będą też prowadzone poszukiwania w miejscu, gdzie zwierzę zostało zabite. Istnieje bowiem ryzyko, że znajdą się również inne, zakażone osobniki – wyjaśnia powiatowy lekarz weternynarii Agnieszka Lis.

Jak mogło dojść do zakażenia? Doktor Lis mówi o tym, że do tej pory za wylęgarnię ASF w regionie uznawano powiat włodawski i do zakażenia doszło najprawdopodobniej w wyniku migracji zwierząt pomiędzy powiatami.

- Niepokoi również to, że jest to już drugi zakażony dzik w tym roku. W ubiegłym roku takie przypadki u nas nie występowały, a więc uznajemy to za niepokojące, ale wszystko jest pod kontrolą – podkreśla Lis.

Pracownikom służb zależy na tym, aby nie doszło przede wszystkim do zakażenia zwierząt hodowanych w okolicznych gospodarstwach. Zaleca się zatem, aby stosować w swoim obejściu wszystkie dostępne środki dezynfekcyjne.

- Bioasekuracja jest w takich przypadkach konieczna. Należy regularnie dezynfekować pomieszczenia, stosować odzież ochronną oraz specjalne maty dezynfekcyjne. Najbliższe miesiące pokażą, czy ta sytuacja ulegnie zaognieniu, czy stabilizacji – podsumowuje specjalistka.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama