Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

gm. Sawin: 100-letnia straż ogniowa

Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowie Wielkiej świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. To jedna z nielicznych jednostek w regionie, które mogą się poszczycić tak długą i bogatą historią.
gm. Sawin: 100-letnia straż ogniowa

Uroczystości związane z jubileuszem powstania OSP w Bukowie Wielkiej odbyły się w niedzielę. Na placu przy strażnicy była zbiórka jednostek OSP, pocztów sztandarowych i delegacji. Uczestnicy przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie podczas mszy świętej modlono się w intencji strażaków. Następnie na placu przy Szkole Podstawowej w Bukowie Wielkiej odprawiono uroczysty apel. Zebrani mogli wysłuchać informacji dotyczących bogatej i burzliwej historii miejscowej straży i jej bohaterów.

Z kart historii strażaków

Straż w Bukowie Wielkiej została założona w maju 1917 roku. Powstała jako pierwsza na obszarze obecnej gminy Sawin i jedna z pierwszych w powiecie chełmskim. W skład zarządu jednostki weszli wówczas: prezes Józef Kędzierawski, naczelnik Bolesław Jaczyński, zastępca naczelnika Franciszek Michalski, skarbnik Antoni Łopąg. Wśród założycieli straży wymieniane jest również nazwisko Antoniego Kędzierawskiego, jako członka OSP oraz Antoniego Jaczyńskiego, wozaka, jak wówczas nazywano stanowisko kierowcy.

Wbrew temu, co można dziś sądzić, pierwsze działania OSP nie były związane z gaszeniem pożarów. Ochotnicy zaangażowali się w walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Już w rok po założeniu organizacji, na fali ogólnopolskiej akcji rozbrajania Niemców i Austriaków, strażacy rozbroili posterunek austriacki w Bukowie Wielkiej, po czym pozostali na jego terenie do czasu wyboru polskich władz.

Trzeba też podkreślić, że wielu młodych członków straży ochotniczej powołano do polskiego wojska, a niektórzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Więcej o historii straży pożarnej przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama