Czy kapelusz to dobry pomysł na prezent reklamowy?

  • 22.06.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Czy kapelusz to dobry pomysł na prezent reklamowy?
W ubiegłym wieku kapelusz był bardzo ważnym elementem, szczególnie męskiej garderoby. Praktycznie większość mężczyzn korzystała z tego dodatku. Tylko w niższych klasach społecznych, panowie korzystali z kaszkietu zamiast kapelusza. Dlaczego jednak w dzisiejszych czasach rzadko korzysta się z tego nakrycia głowy? Teorie są różne, niektórzy uważają, iż przyczynił się do tego rozwój motoryzacji, ponieważ takie nakrycie głowy przeszkadzało w aucie. Obecnie kapelusze wykorzystywane są jako element odzieży reklamowej. Wiele firm, na tym elemencie garderoby umieszcza swoje loga. Odzież reklamowa, daje możliwość firmom wypromowania swoich produktów.

Rodzaje kapeluszy:
 

Kapelusz Fedora


Kapelusz ten został opracowany na samym początku dwudziestego wieku. Bardzo często wybierany przez mężczyzn. Jego cechą rozpoznawczą jest wklęsła fałda wzdłuż główki, a także dwie symetryczne fałdy umiejscowione na początku części główki. Przednia część ronda jest delikatnie wywinięta ku dołowi, a tylna ku górze. Inną znaną nazwą tego kapelusza, jest określenie „borsalino". Jednak wyraz ten to nazwa firmy produkującej kapelusze we Włoszech. Kapelusz Fedora dostępny jest w wielu wersjach, większość ludzi zna go z filmu Indiana Jones, gdyż właśnie główny jego bohater nosił taki kapelusz.

Kapelusz Trilby

Trilby bardzo przypomina swoim wyglądem kapelusz Fedora, jednak posiada on węższe rondo, oraz niższą główkę. W większości przypadków przedni odcinek ronda jest bardzo wywinięty ku dołowi, tym właśnie różni się z kapeluszem Fedora. Do jego produkcji wykorzystywano takie materiały jak tweed, rzadko z filcu. Takie nakrycie głowy uwielbiał Frank Sinatra, a wśród współczesnych gwiazd znajdziemy go na głowie Justina Timberlaka.

Kapelusz Homburg

 
    Stworzony w 19 wieku, jednak uznanie zyskał dopiero w 20 wieku. Charakteryzuje go główka ze wklęsłą fałdą, jednak nie znajdują się na nim inne fałdy w przedniej części główki. Rondo nie jest zbytnio szerokie, zostało wywinięte do góry oraz obszyte taśmą, wzdłuż całego obwodu kapelusza. Kapelusz ten zyskał uznanie w oczach króla Edwarda VII.

Kapelusz Melonik

    Użytkowany przez mężczyzn od połowy 19 wieku. Odznacza się rondem małych rozmiarów, wywiniętym do góry oraz obszytym taśmą. Jego główka jest dosyć wypukła, przypomina wyglądem owoc melona, właśnie stąd to nakrycie głowy uzyskało swoją nazwę. Osobą, z jaką kojarzy się właśnie melonik, jest oczywiście Charlie Chaplin. Z tego kapelusza korzystali głównie urzędnicy w londyńskim City. W dzisiejszych czasach melonik jest noszony dalej, jednak przez kobiety w Boliwii.

Kapelusz Kanotier


    Opracowany został w drugiej połowie 19 wieku, nosili go zarówno panowie, jak i panie. Jednak w 20 wieku, kobiety zaprzestały go ubierać i stał się on tylko i wyłącznie męskim kapeluszem. Jest to słomkowy kapelusz z płaską, niską główką oraz niewielkim rondem. Kanotier był noszony przez Maurice Chevalier. Kanotiery znajdziemy w dzisiejszych czasach w Wenecji, gdyż noszą go gondolierzy.

Kapelusz Panama

    Wykonany jest z bardzo oryginalnego materiału, gdyż do jego produkcji wykorzystuje się liści rośliny i nazwie łyczkowiec dłoniasty. Roślina ta rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej. Ten rodzaj kapelusza pochodzi z Ekwadoru, wykonywany jest ręcznie, więc jakość tego nakrycia głowy bywa różna. Cena takiego nakrycia może być bardzo wysoka.

Ślęża

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: