Najdrożej w Gdańsku, najtaniej w Rzeszowie. Ile w Lublinie. Przegląd cen OC w miastach wojewódzkich

  • 08.10.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Najdrożej w Gdańsku, najtaniej w Rzeszowie. Ile w Lublinie. Przegląd cen…
Ceny OC są najwyższe w największych miastach. Analizując koszt zakupu obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia w danym województwie, z reguły najwięcej trzeba zapłacić za polisę kupioną w stolicy. Nie zmienia to faktu, że różnice cenowe pomiędzy najludniejszymi miastami w poszczególnych województwach również diametralnie się duże. Jak na tym tle wypada Lublin? Ile za OC muszą wyłożyć mieszkający tu kierowcy? Zastanówmy się nad tym.

Duże różnice

Co powoduje, że właśnie w największych i najludniejszych miastach w Polsce obowiązkowe dla właścicieli aut ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest najdroższe? To zasadne pytanie, na które odpowiedź przynosi ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się udzielenie polisy kierowcy mieszkającemu w dużej miejscowości. Jest ono bowiem wyższe niż w przypadku osób, które poruszają się autem głównie w niewielkich miasteczkach bądź na wsiach, gdzie ruch samochodowy jest bardzo mały. W metropoliach i dużych miastach sytuacja wygląda inaczej, ponieważ ze względu na intensywny ruch uliczny i ogrom pojazdów na drogach prawdopodobieństwo udziału w stłuczce, kolizji czy wypadku jest znacznie większe.

Rzeczywiście, miasta pełniące funkcje stolic swoich województw są z reguły najdroższe z perspektywy kierowców, którzy zamierzają wykupić OC. Nie jest jednak tak, że ta sama osoba za ubezpieczenie dla swojego auto zapłaci identyczną kwotę w każdym mieście wojewódzkim – pod tym względem różnią się one od siebie. Jak pokazują wyliczenia jednej z porównywarek internetowych, w najmniej korzystnym finansowo położeniu znajdują się kierowcy z Gdańska, ponieważ w tym pomorskim mieście OC kosztuje średnio aż 870 zł. Na przeciwległym biegunie znajduje się Rzeszów, w którym identyczna polisa dla tego samego kierowcy i jego auta kosztuje zaledwie niecałe 630 zł, czyli niemal o 30% mniej. Jak na tym tle wypada Lublin?

Korzystne stawki w Lublinie

Biorąc pod uwagę przeciętne ceny OC, Lublinowi jest zdecydowanie bliżej do Rzeszowa niż Gdańska. Średni koszt zakupu polisy w tym mieście wynosi bowiem 663 zł – na korzystniejsze warunki finansowe mogą liczyć jedynie kierowcy ze wspomnianego Rzeszowa, a także z Białegostoku, gdzie OC kosztuje 636 zł, Olsztyna, gdzie należy zapłacić za to ubezpieczenie 630 zł i Torunia, w którym trzeba wyłożyć 650 zł. Poza tym we wszystkich pozostałych miastach wojewódzkich przeciętny koszt zakupu OC jest wyższy i poza Opolem oraz Krakowem przekracza 700 zł.

Jeśli chodzi o najdroższe miasta pod względem średniej składki na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, pierwsze miejsce zajmuje wspomniany Gdańsk, w którym OC kosztuje 870 zł. Bardzo drogo jest także w Szczecinie, gdzie za polisę trzeba zapłacić przeciętnie 847 zł. Na trzecim miejscu plasuje się Warszawa ze składką 836 zł, a na czwartym Zielona Góra, Wrocław i Bydgoszcz – w każdym z tych trzech miast za OC trzeba wyłożyć ok. 800 zł.

Rzeszów, Białystok, Olsztyn, Lublin – wykaz miast, w których średnio najmniej płaci się za OC, podpowiada, że jest ono najtańsze na wschodzie kraju. Więcej kosztuje natomiast w miejscowościach położonych na zachodzie Polski. Różnice mogą wynosić nawet 30%. Nie znaczy to jednak, że każdy kierowca z Lublina, Rzeszowa, Białegostoku czy Olsztyna może liczyć na niską składkę. W szczególności młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą się przygotować na znacznie wyższe ceny niż podane powyżej. Aby nie przepłacać i znaleźć najlepsze OC, warto porównać składkę przy użyciu porównywarki ubezpieczeń lub podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Oba rozwiązania są całkowicie darmowe.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: