Jak wybrać idealną szafę?

  • 29.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać idealną szafę?
Idealna szafa to szafa idealnie dopasowana do pomieszczenia i naszych potrzeb. Mebel powinien harmonijnie komponować się z wnętrzem i stylem, w którym to zostało urządzone oraz posiadać wyposażenie pozwalające na wygodne przechowywanie ubrań i dodatków. Istotne będą również gabaryty szafy – nie powinna dominować w pomieszczeniu, utrudniać dostępu do innych mebli lub drzwi, ani zaburzać ciągów komunikacyjnych, będąc równocześnie pojemną i funkcjonalną. Gotowa szafa, czy szafa na wymiar? Jak wybrać tę idealną?

Szafa na zamówienie

Szafy gotowe mają konkretne wymiary (ewentualnie występują w kilku wariantach gabarytowych), więc możliwość ich dopasowania do wybranego pomieszczenia będzie dość ograniczona. Jeśli więc zależy nam na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni – najlepiej zdecydować się na zamówienie szafy na wymiar. Takie rozwiązanie umożliwia zaprojektowanie i wykonanie mebla idealnie dopasowanego do pomieszczenia, w tym zabudowanie wnęki, czy skosu.

Rola szafy we wnętrzu

O tym, że szafa ma służyć do przechowywania naszych ubrań oraz innych, dowolnych rzeczy (np. pościeli, czy obrusów, ręczników, butów itp.) – wie każdy. Jednak szafa może również pełnić ważną funkcję dekoracyjną we wnętrzu.

Szafy stylizowane

Szafy stylizowane to meble, które dodają wnętrzu charakteru i na które patrzymy z prawdziwą przyjemnością. Szafa może mieć wygląd starego, babcinego mebla (np. w kolorze białym, przecieranym lub w optyce naturalnego drewna) lub mebla klasycznego z dekoracyjnymi wykończeniami (frezami). Taki mebel idealnie wpisze się we wnętrza urządzone w minimum kilku stylach: od niezwykle popularnego stylu skandynawskiego (zwłaszcza szafa wykonana z jasnego, naturalnego drewna), przez styl prowansalski i shabby chic (tutaj w wersji przecieranej), po styl industrialny i eklektyczny (w roli akcentu).

Szafy nowoczesne

To meble, które charakteryzuje minimalizm w formie i kolorystyce. Gładkie fronty mogą być matowe (modne i eleganckie) lub błyszczące (prestiżowe i luksusowe), a cała szafa może maksymalnie wtapiać się w otoczenia i pozostawać niemal niewidoczna lub zdecydowanie odcinać się od koloru ścian, podłogi i innych sprzętów w pomieszczeniu. Szafy nowoczesne idealnie wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym i klasycznym.

Szafy z lustrami

Szafy z lustrzanymi drzwiami idealnie sprawdzają się w przedpokoju, sypialni, czy garderobie. Nie dość, że powiększają optycznie wnętrze i sprawiają, że wydaje się jaśniejsze, to jeszcze pełnią dodatkową funkcję lustra, w którym możemy sprawdzić nasz wygląd i skontrolować całą stylizację. To praktyczne rozwiązanie w stylu „dwa w jednym”.

Szafy z fototapetą

Szafy z fototapetą cieszą się rosnącą popularnością - to bardzo modne rozwiązanie, które pozwala na udekorowanie wnętrza dowolnym motywem (np. roślinnym, zwierzęcym, w stylu city lub graffiti), bez żadnych ograniczeń. Wybrana fototapeta będzie bezpieczna za szklanymi drzwiami, dzięki czemu będzie mogła ozdabiać nasze wnętrze przez długie lata, nie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Umieszczenie takiej szafy we wnętrzu nie będzie już wymagało żadnych dodatkowych zabiegów dekoracyjnych – meble będzie wystarczającą ozdobą pomieszczenia.

Cechy idealnej szafy

Jak już wspomniano wyżej – szafa powinna być odpowiednio dopasowana do wnętrza i naszych potrzeb oraz harmonijnie skomponowana ze stylem, w którym urządzono pomieszczenie. Jednak o satysfakcjonującym użytkowaniu mebla decydują również inne cechy szafy. Jakie?

  • Fronty mebla powinny być maksymalnie łatwe do utrzymania w czystości, odporne na ścieranie i dobrze współpracujące z odpowiednio dobranymi środkami czystości.

  • Drzwi powinny otwierać się bez żadnych problemów i… oporów, tutaj istotne będzie zarówno dobranie odpowiednich drzwi do wielkości pomieszczenia (w mniejszych przestrzeniach sprawdzą się drzwi przesuwne), jak i użycie wysokich jakości materiałów, gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie tego elementu mebla.

  • Różnorodne wyposażenie w odpowiedniej ilości – aby szafa była praktyczna, musi się w niej znaleźć miejsca na różne kategorie ubrań oraz inne rzeczy, które chcemy w niej przechowywać: drążki na różnej wysokości, półki i szuflady, specjalistyczne schowki (np. na buty, krawaty, czy drobne akcesoria). Dobrze zaprojektowane wnętrze szafy zdecydowanie ułatwi utrzymanie porządku (w niej i poza nią).

Artykuł powstał przy współpracy firmy Erton - producenta szaf na wymiar z Lublina.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: