Obróbka CNC – prawdziwa rewolucja w skrawaniu

  • 27.11.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Obróbka CNC – prawdziwa rewolucja w skrawaniu
Obróbka ze skrawaniem CNC to technika, która w ostatnich latach spowodowała prawdziwą rewolucję w przemyśle. Obecnie mało który operator skrawarki lub tokarz wyobraża sobie wykonywać swoją pracę w pełni ręcznie.

Cofnijmy się jednak do początku. Jak jeszcze paręnaście lat temu wyglądała praca przy obróbce metali ze skrawaniem? Ręcznie ustawiało się obrabiany element i wrzeciono, a na koniec wprowadzano manualnie wszystkie dane odnośnie gotowego materiału. Taka metoda pracy z oczywistych względów była bardzo czasochłonna, a brak podglądu efektów na ekranie monitora przed rozpoczęciem obróbki powodował, że wiele prób kończyło się niepowodzeniem.

 

Obróbka ze skrawaniem - dlaczego potrzebowała automatyzacji?

Przy obróbce ręcznej metali każda warstwa skrojona w nieodpowiedni sposób generowała dodatkowe, niepotrzebne koszty. Było to uciążliwe szczególnie w przypadku dużych elementów poddawanych obróbce, ponieważ każdy błąd ludzki mógł spowodować ogromne straty finansowe dla firmy, z ruiną i bankructwem włącznie.

 

Na szczęście pojawiły się i upowszechniły maszyny sterowane numerycznie (CNC), które zaczęto stosować na coraz większą skalę w przemyśle. Była to prawdziwa rewolucja, która w sposób niewyobrażalny podniosła efektywność procesu produkcji. Obrabianie sterowane komputerowo ograniczyło ilość marnowanego materiału oraz konieczność powtarzania pracy do minimum. Ponadto skrócił się czas potrzebny do obrobienia elementu oraz podniesiono precyzję kształtowo-wymiarową obróbki.

 

Obróbka ze skrawaniem CNC - na czym polegała rewolucja?

Wprowadzenie do przemysłu obróbki CNC umożliwiło produkowanie elementów o znacznie wyższej jakości. Ponadto obrabiarki sterowane numerycznie umożliwiają wytwarzanie gotowego, trójwymiarowego elementy bez konieczności jego nieustannego obracania.

 

Zastosowanie maszyn CNC na skalę przemysłową umożliwiło także pełną automatyzację procesów produkcji, a co za tym idzie  wiele zakładów produkcyjnych mogło od teraz produkować konkretne elementy na skalę masową.

 

Jak działają skrawarki sterowane numerycznie?

Jak najprościej wyjaśnić mechanizm działania obrabiarek CNC? Surowiec (materiał) podawany jest przez maszyny do urządzenia, w którym automatycznie wymieniane jest wrzeciono. Cała obróbka działa zaś według wcześniej zaprogramowanego schematu.

 

Gotowy element odbierany jest przez maszynę, a sam proces powtarzany jest tyle razy, ile jest to konieczne. Ponadto program komputerowy cały czas kontroluje stan noża do skrawania oraz wrzeciona i w przypadku, gdy wystąpi jakiś problem z tymi elementami system zgłasza je operatorowi.

 

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy Akcesoria.cnc.info.pl oferujący części i elementy budowy maszyn i automatyki oraz wariatory -https://www.akcesoria.cnc.info.pl/1125-silniki-elektryczne/wariatory

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: